Güncel Altın Fiyatları Gram Çeyrek Tam Altın


59
69 shares, 59 points

Altın Fiyatlarını Belirleyen Faktörler?

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler konusunda çok sayıda çalışma yapılmıştır. ABD doları, hisse senetleri gibi değişkenler üzerinden incelemeler devam ediyor.

Ekonomistlerin çalışmaları, altın fiyatlarını belirleyen faktörler için çok sayıda kriter olabileceğini gösteriyor. Yapılan araştırmalar altının ABD doları ve hisse senedi getirileri ile ters yönlü, enflasyon ve petrol fiyatları ile ise pozitif yönlü olduğunu gösteriyor. Ancak dönemsel olarak düşündüğünüzde ise altın & enflasyon, altın & petrol ilişkisinin de değişebileceği, farklılık gösterdiği durumlar da söz konusu olabiliyor.

1970 – 1976 dönemleri incelendiğinde ise McDonal ve Solnik, Jastram araştırmaları sonucunda ise altın fiyatları ve enflasyon arasında söz konusu dönemde pozitif korelasyon olduğu sonucu çıkmıştır. Jaffe tarafından yapılan araştırmalara göre ise altın fiyatları ile enflasyon arasında aynı yönlü bir hareket olmakla birlikte, altın fiyatlarının enflasyona karşı korumalı olacak kadar güçlü bir ilişkide olmadığın bildirmiştir.

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler üzerinde yapılan araştırmalarda Smith 2001 araştırması için altın fiyatları ile hisse senedi arasında kısa dönemli bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ancak uzun dönem söz konusu olduğunda ise hisse senedi ve altın fiyatları birlikte hareket etmiyor sonucuna varılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre özetlemek gerekirse, değişenler ve etkileri aşağıda detaylandırılmıştır.

 • Ekonomik Veriler: Altın fiyatlarını en çok etkileyen kriter olarak kabul edilir. ABD ekonomik verileri, üretim verileri, iş raporları gibi hususlara göre şekilleniyor. GSYİH büyümesi gibi geniş tabanlı veriler üzerinden, FED’in para politikası kapsamında altın fiyatları da etkilenebiliyor.
 • Fed Konumları ve Para Politikası: Fırsat maliyeti olarak bilinen faktör, altın fiyatlarının belirlenmesinde en önemli kriterdir. Faiz oranları ile tahviller, ulusal enflasyon oranları ilişkileri kapsamında altın fiyatları değişiyor.
 • Para Birimi Hareketleri: Altın fiyatı dolar cinsinden olduğundan, ABD doları en çok etkileyen para birimidir. Tüm dünyada ABD doları çıktığında, altın fiyatları da yükselmektedir. Dünyadaki diğer para ve emtialar dolar düştüğünde değer kazanmaktadır.
 • Devlet Rezervleri: ABD Merkez bankası gibi merkez bankaları altın ve kağıt paralarını rezerv olarak tutuyor. Diğer altın rezervi olan ülkeler ise Almanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Portekiz’dir. Sattıklarından daha fazla almaya başlayan merkez bankaları altın fiyatlarının artmasını sağlıyor.

Güncel Altın Fiyatlarını Öğrenmek İçin

Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Altın yatırımı yapmanın yolu, sadece altın alıp saklamak gibi bir durum değildir. Altın hesabı açarak da yatırımınızı yapabilirsiniz. Peki, altın hesabı nedir, nasıl açılır?

Bankaların altın mevduat hesapları ile hesabınızı hemen açabilirsiniz. Güvenlik sorunu teşkil etmeden, yatırım aracınızı her zaman pratik olarak değiştirme imkanı ile yatırımınızı yapabilirsiniz. Her bankanın altın hesabı için oluşturduğu seçeneği mevcuttur.

Altın Hesabı;

Birikimlerini altında değerlendirmek isteyen yatırımcıların, paralarını bankaya yatırarak oluşturduğu mevduat türüdür. Altın hesabı ile bilezik, çeyrek altın, gram altın bankaya yatırılarak anlık kur değerlerine göre hesabı güncellenir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır;

Herhangi bir banka üzerinden, altın hesabı açarak yatırımlarınızı o mevduat hesabından yapabilirsiniz. Altın hesabı nasıl açılır sorusuna ise farklı iki seçenek üzerinden yanıt verilir. Dilerseniz mobil uygulamalar üzerinden hesap açabilirsiniz. Dilerseniz de şubeden, banka temsilcisi aracılığı ile altın hesabınızı açabilirsiniz.

Mobil üzerinden altın hesabı açabilmeniz için aşamalar verilmiştir.

 • Altın hesabı açmak istediğiniz banka hesabına kimlik numaranız ve şifreniz ile mobil giriş yapın.
 • Yatırım hesapları sekmesine gelin.
 • Yatırım hesabı sekmesinden altın hesabı sayfasına gelmeniz gerekiyor. Verilen altın hesabı aç butonuna tıklayın.
 • Bu aşamada mobil ile bilgileriniz bankaya ulaşıyor olduğundan sorun yaşamadan hesap açma talebi gönderilmiş olur.
 • Altın hesabı açma onayı verildiğinde ise yatırımlarınızı yapabilir, paranızı bu hesaba yönlendirebilirsiniz.

Güncel Altın Fiyatları

Altın fiyatları, altını etkileyen faktörlere göre değişiklik gösteriyor. Peki, güncel altın fiyatları nedir?  Altın fiyatlarını nereden takip edebilirsiniz?

Anında güncel altın fiyatları linkine tıklayarak güncel altın fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Link ile siteye giriş yaptığınızda, altın fiyatları karşınıza çıkıyor. Oluşturulan tabloda altının alış ve satış fiyatını görebilirsiniz. Çeyrek altın, gram altın fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Altın fiyatı hesaplama;

Aynı zamanda sitede altın fiyatı hesaplama motoru oluşturulmuştur. Alış – satış üzerinden seçeneği belirleyerek miktarı girebilirsiniz. Gram altın, çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını gibi hesap yapmak istediğiniz altın türü ve miktarından kutucukları doldurarak hesaplama işleminizi pratik şekilde yapabilirsiniz.

Serbest piyasa altın fiyatları;

Güvenilir altın fiyatları sitede açıklamalı şekilde belirtilmiştir. Altın alış satış fiyatları dışında, %’ler ve değişim saatleri de yer almaktadır. 22 ayar altın, kulplu reşat altını, 22 ayar bilezik, yarım altın, çeyrek altın, gram altın çeşitleri üzerinden serbest piyasa fiyatlarını hemen inceleyebilirsiniz.

Çeyrek Altın Fiyatı

Altın yatırımında en çok tercih edilenler arasında çeyrek altın var.  Çeyrek altın fiyatı güncel fiyatlarına siteden ulaşabilirsiniz.

Çeyrek altın fiyatı güncel fiyat üzerinden yayınlanır. Altın piyasasından anında haberdar olabileceğiniz şekilde güncellemeler yapılır. Yatırım araçları arasında güvenli yatırım aracı olarak bilinen altın için takibini yaparak yatırımı şekillendirmek en doğrusudur. Bunun için site üzerinden altın fiyatlarının incelemesini yapabilirsiniz. Serbest piyasa altın fiyatları için yükselme ya da düşme olduğunda sitenin anasayfasından bilgi verilmektedir. Yatırımcılar düşüş ve yükselmelerden anında haberdar olabiliyor.

Çeyrek altın güncel fiyatı nedir?

Gün içinde, haftalık bazda fiyatları takip etmek yatırım yapan kişilerin ilk adımıdır. Düzenli olarak fiyatlara bakmak isteyen kişiler çeyrek altın fiyatı için linki kullanarak site üzerinden takibi yapabilir. Sitede anlık altın fiyat değişimlerine yer veriliyor. En üst bölümde yer alan altın bölümünde, yükselme olduğunda yeşil renkte ok ile yükseliş gösterilir. Düşüş olması halinde ise kırmızı renkte aşağı yönde ok verilir. Net ve hızlı şekilde altın fiyatını takip etmek açısından oluşturulan tabloları inceleyebilirsiniz.

Altın fiyatları için oluşturulan tahminler var. Uzman ekonomistler, yatırımlarınız öncesinde ne gibi adımlar atmanız gerektiğini bildiriyor. Geleceğe yönelik altın fiyatlarındaki tahminlerini de inceleyerek yatırımlarınızın tutarını kontrol edebilirsiniz. Yatırımlarınızın size kazandırması için güvenli altın fiyatları bilgisine göre hareket etmenizi öneriyoruz.

Gram Altın Fiyatı

Gram altın fiyatı bilgisine güvenilir sitelerden ulaşmak önemlidir. Peki, güncel altın fiyatını nereden öğrenmelisiniz?

Gram altın fiyatı için güncel fiyatları takip etmek ve yükseliş – düşüşleri hemen görmek için tıklayabilirsiniz. Altın fiyatı değişimleri anında tablolara yansıtılıyor. Siteye giriş yaptığınızda altın fiyatları için serbest piyasa fiyatları tablosunun oluşturulduğunu göreceksiniz. Göz önünde bulundurmanız halinde tablo üzerinden yatırım miktarınız ve karınızı hesaplamak kolay olacaktır. Altın fiyatlarındaki değişim üzerinden, tablonun altında yer alan hesaplama motorunu kullanarak otomatik hesap da yapabilirsiniz. Çok daha pratik olacaktır.

Gram altın yatırımı;

Yatırım yapmadan önce altın fiyatı üzerinden tahminleri inceleyebilirsiniz. Genel olarak altına yapılacak olan yatırımlar için gram altın yatırımı makul görülür. Alış satış fiyatı arasında minimum oranda değişiklikler olduğundan gram altın tercih edilir. Banka hesapları üzerinden gram altın yatırımında net şekilde alış satış fiyatları verilir. Takibini yaparak yatırım aracınızın türünü belirleyebilirsiniz.

Gram altının yükselmesi;

Altın fiyatları yükseldiğinde, var olan gram altınınızın karı da artacaktır. Gram altın fiyatı yükselişini görmek için siteye giriş yaparak, hemen tablo üzerinden değişimi inceleyebilirsiniz. Tabloda gram altın, çeyrek altın, reşat altın gibi tüm altın çeşitlerindeki değişime yer verilmiştir.

Altın Alış ve Satış Fiyatları Neden Farklı?

Altın fiyatlarının grafiklerinde alış satış şeklinde iki sütun oluşturulur. Altın alış satış fiyatları arasındaki fark net şekilde görülür.

Alış satış arasında fark olmasının nedeni nedir? Öncelikle altın alış ve satış arasındaki fark için makas aralığı kavramı kullanılmaktadır. Altın alış ve satış fiyatları neden farklı sorusu, makas aralığı neden olur şeklinde de sorulabilir.

Yatırımcıların daha az masraf ile kazanmak istemesi kaçınılmaz. Bunun için bu makas aralığının düşük olması gerekiyor. Bununla birlikte her banka, her kuyumcu makas aralığını göz önünde bulundurarak alım satım yapar. Bu duruma neden olan hususlar aşağıda verilmiştir.

 • Finans piyasalarının karı: Yatırım işlemlerinizde alım satımda her zaman finans piyasaları da korunur. Piyasadaki altın değerinin korunması açısından önemli olan aynı zamanda alım satımda kontrolü sağlamaktır. Bankalar ve altın satışı yapan kurumlar, diğer yatırım şirketleri mutlaka makas aralığı üzerinden alım satım işlemlerinin gerçekleşmesini sağlar.
 • Makas aralığı en az olan bankalar: Makas aralığı, yani altın alım satım arasındaki fark hangi bankada daha az ise oradan yatırım yapılması kar elde etmek açısından en mantıklı olanıdır. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, yatırım işlemlerinin çok daha hızlı bir şekilde getirisi olacaktır. Makas aralığının az olduğu bankaları inceleyerek, altın yatırımı o şekilde yapılmalıdır.

Altın alış ve satış fiyatları neden farklı sorusu makas aralığı kavramı ile açıklanmıştır. Makas aralığının az olması, yatırımcı için avantajdır.

NOT: Bu makale bilgi amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.


Beğendiysen Lütfen Paylaş

59
69 shares, 59 points

Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Hata Hata
0
Hata
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Zekice Zekice
1
Zekice
Nefret Nefret
0
Nefret
Kahkaha Kahkaha
0
Kahkaha
Aşk Aşk
0
Aşk
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarı Başarı
0
Başarı
admin

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format