Agnostik Ne Demek, Agnostisizm Nedir?

Tanrı inanç sistemleri pek çok felsefi akıma konu olmuştur. Bu yazımızda inanç türlerinden biri olarak da bilinen agnostik ve agnostisizm kelimelerinin sözlük anlamlarına kısa ve net cümleler ile ulaşabilirsiniz.

Agnostik Nedir?

Agnostik ülkemizde bilinemezci terimi olarak çevrilmiştir. Kelimenin tam anlamı ise bilinemezcilik görüşünü benimseyen kimseler olarak geçmektedir. Bu terim aynı zamanda bilinemezcilik şeklinde de kullanılabilmektedir. Agnostik inancına göre tanrının varlığı da yokluğu da bilinememektedir. Bu durumun bilinmediği gibi ispatının yapılması da mümkün değildir. Felsefi akım olarak ortaya çıkan bilinemezcilik pek çok kişi tarafından benimsenmiştir. Ayrıca agnostik kelimesi tam şekilde bilgisi olmayan insan anlamına da gelebilmektedir.

Agnostisizm Ne Demek?

Agnostisizm görüş olarak tanrının var olduğunun kanıtlanmasının imkanının bulunmadığını savunmaktadır. Bu görüş aynı zamanda tanrının yok olduğunun kanıtlanmasının da mümkün olmadığını ifade etmektedir. Ara görüşü savunan bir felsefi sistem olan agnostisizm doğrucu bir akım olarak da görülmektedir. Çünkü bireyler tanrının varlığını fiziki deneyler yaparak kanıtlayamamaktadır. Agnostisizm akımını ateizmden ayıran temel özellik de budur. Çünkü ateizm tanrı varlığını tam anlamı ile reddetmektedir.

Agnostisizmin bir inanç olmadığının da farklı kaynaklarda altı çizilmektedir. Bu felsefi akım sadece belli düşünceleri desteklemek için kullanılmaktadır. Hatta düşünürlerin büyük bir bölümü agnostisizm hakkında tarafsızlık yorumunda da bulunmuşlardır. Kelimenin kökeninin ise eksi yunan alfabesine dayandığı bilinmektedir. Dil bilimcilerine göre agnostisizmin telaffuzları ilk kez 1800’lü yılların orta dönemlerinden sonra başlamıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir