Allah Kuluna Neden Fakirlik Verir?

Allah neden bazı insanları zengin bazı insanları fakir yarattı diye merak ediyorsanız bu konuda merak ettiğiniz sorulara cevap vereceğiz.

Allah Neden Bazı İnsanları Zengin Bazı İnsanları Fakir Yaratmıştır?

Eğer Allah neden fakirlik verir diye merak ediyorsanız; Allah zengin insanların fakir insanlar ile mallarını eşit bölüşmeleri için zengin insanlara daha fazla mal mülk vermiş değildir. Allah’ın hikmetinin öngördüğü bir realite olan zengin – fakir ayrımı Allah’ın mülkünde dilediği gibi tasarruf etme ve dilediğini fakir dilediğini zengin kılması ile ilişkilidir. Ancak bu iki farklı kesime Allah’ın yüklediği sorumluluklar farklıdır. Zengin olan kullar servetine şükredip başkalarına yardım etme ile yükümlüyken fakir olan kullar yoksulluğa sabır ve sebat göstermek ve şükretmekle sorumludurlar.

Allah Neden Fakirlik Verir?

Allah’ın fakirlik ve zenginlik vermesi tamamen Allah’ın mutlak hakimiyeti ile ilişkilidir. Burada Allah’ın fakirlik vermesi ve zenginlik vermesi ile ilgili olarak zengin kulların malları ile böbürlenmesi, fakir insanların ise fakirliği nedeniyle zenginler ile kendisini karşılaştırarak Allah’ın neden kendisini zengin yaratmadığını sorgulaması Allah’a şirk koşmaktır. Allah’ın yarattığı konuma şükretmek, alçakgönüllü olmak çok önemlidir. Kulun kula minnet etmesi İslamiyet’te olmadığından zengin insanların fakir insanların kendisine minnet etmesini istemesi böbürlenme olacaktır ve bu hoş görülen bir durum olmayıp büyük günahtır.

Allah’ın katında en iyi ve yüce kul mal varlığı ile ölçülmediğinden Allah katında fakirlik iyi bir mümin olma yolunda engel değildir. Allah katında iyi mümin Allah’a kalpten, İslamiyet’in şart ve farzlarına uygun şekilde yaşayan, yalan söylemeyen ve merhametli olan kullardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir