Allah sevdiği kuluna hastalık verir mi

Bizleri nasıl yarattıysa hastalıkları  da yaratan Allahtır.  Allah sevdiği kuluna hastalık verir mi? sorusundan önce  Allah hastalıkları neden yarattı? sorusunu sormalıyız. Bildiğiniz üzere dünya bir ekosistem üzerine kuruludur ve her canlı besin zincirinde bir yer tutmaktadır, insan bu besin zincirinin en tepesinde yer almaktadır, besin zincirinin en tepesinde olmak her ne kadar iyi bir şeymiş gibi görünse de insan ile beslenen başka bir canlının olmamasından dolayı insan türünün diğer canlılardan daha hızlı üremesi ve çoğalması durumu söz konusu olmuştur.

Yani kartal yılanı yerken yılan fareyi yemektedir fare ise başka bir canlıyı yiyerek bir denge oluştururlar ve hiç bir canlı gereksiz yere çevreye zarar verecek bir nüfus artışına sebep olmadan ekosistemin dengesi içinde hayatlarını sürdürürler.

Bu durumda insan ömrünün ortalama 60 70 sene olduğunu da hesaba katarsak besin zincirinin en tepesinde ki insanın nüfus dengesi nasıl sağlanacak?

İşte burada ecelleri ile hayatlarını kaybetmeyen insanlar için çeşitli olumsuz durumlar söz konusudur. Peki nedir bunlar

1-Hastalıklar 2-Doğal Afetler 3-Savaşlar 4-Kazalar

Bütün bu olumsuz durumların hiçbirinin başımıza gelmesini istemeyiz fakat nüfus dengesi için besin zincirinin en tepesindeki bizlerinde bir takım düşmanları olacak bu düşmanların en başında hastalıklar gelmektedir.

Elbetteki hastalıkları Allah yarattı ama neden yarattığını yukarıda anlatmaya çalıştık. Allah sevdiği kuluna neden hastalık verir sorusuna gelecek olursak bu durumda kesinlikle Yaradanı suçlayamayız. Bunu bir örnek ile açılayalım

50 katlı bir gökdelenin tepesindesiniz aşağı bakıyorsunuz olası durumlar nedir?
1- Atlarsanız öleceksiniz
2-Atlamazsanız bir süre daha yaşamaya devam edeceksiniz

iki kesin bilgi var elimizde Atlayınca ölmeyeceğini iddia edenler sanırım yoktur, atlamaz ise en azından o anlık ölmeyeceğinizi de biliyoruz. Şimdi atlarsak bizi Allah itti diyebilir miyiz?

Bu durumu hastalıklar için düşünürsek

1-Sigara içersek % 20 hastalanırız
2-Sigara ve Alkol kullanırsak %30 hastalanırız
3-Sigara Alkol kullanıp spor yapmazsak %40 hastalanırız
4-Sigara Alkol kullanıp spor yapmayıp sağlıksız beslenirsek %50 hastlanırız
5-Sigara Alkol kullanıp spor yapmayıp sağlıksız beslenip streesli yaşarsak %60 hastalanırız
6-Sigara Alkol kullanıp spor yapmayıp sağlıksız beslenirsek streesli yaşayıp düzenli doktor kontrolüne gitmezsek %70 hastalanırız.

Bu tabloda Allah size özgür irade vererek nasıl tercihler yapacağınızı seçme şansı vermiştir. Siz %70 hastalanma riskine uyan bir yaşam tarzı sergilerseniz kalan %30 luk hasta olmama şansınız için Allah’ı suçlayamazsınız.

Sonuç olarak Allah sevdiği yada sevmediği kullara hastalık vermez en azından bunun sevmeyle yada sevmemeyle alakası yoktur. Çok düzgün sağlıklı yaşamanız durumunda bile hastalıklar başınıza gelebilir işte bu durumda ise düşünmeniz gereken şu olmalıdır  Başımıza gelen belalar kabahatlerimizin cezası mıdır? bu konu ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Allah sevdiği kuluna hastalık verir mi” için bir yorum

  • Aralık 9, 2018 tarihinde, saat 7:21 pm
    Permalink

    Çok güzel bir makale Allah ayrım yapmaz kader farklı bir şey öyle yada böyle herşeyin bir mükafatı ve bir cezası vardır bu dünyada olmasada öbür dünyada

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir