Deist Ne Demek, Deizm Nedir Kısaca

Son dönemlerde ateistlikten sonra en çok merak edilen düşünce felsefesi olan Deizm ne demek olduğunu herkes araştırır oldu. Peki deist ne demek kimlere deist denir kısaca yazımızda deizm düşünce yapısından bahsedeceğiz.

İnsanlık tarihi boyunca pek çok din ve inanış ortaya çıkmıştır. Son zamanların en çok konuşulan ve merak edilen inanışlarından biri de Deizmdir. Bu inanışa gönül vermiş kişiler ise Deist olarak isimlendirilmişlerdir. Yazımızın devamına göz atarak Deist ve Deizm hakkında merak edilen unsurları anlaşılır bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Deizm Ne Demek

Deizm, semavi dinlerin yanı sıra ortaya çıkan farklı inanışlardan biri olarak görülmektedir. Ülkemizde yeni yeni popüler olmasına karşın inanışa olan ilginin ilk olarak 17.yüzyılda başladığı bir gerçektir. Bu inanışa “Yaradancılık” ismi ile de tanınmaktadır. Deizme göre dünya üzerinde tek bir yaratıcı bulunmaktadır. Ancak yaratıcının olaylar üzerinde herhangi bir müdahale sistemi bunmamaktadır. Dünya, insanların iradesince yönetilmektedir. Ayrıca Deizm, tanrının insanları doğruya yönlendirmek için elçi olarak gönderdiği peygamberleri ve dinleri de yok saymaktadır. Deizmde inanılmayan ögeler sadece din ve peygamberler de değildir. Deizme göre cennet ya da cehennem gibi oluşumlar da bulunmamaktadır.

Deist Nedir?

Deizm inanışını benimseyen kişiler ise Deist olarak isimlendirilmektedir. Bu inanış çerçevesinde Deistler, tanrının herhangi bir vahiy ile insanlara yol gösterici olduğunu kabul etmemektedir. Ayrıca Deistlerin peygamberleri reddetmesinin nedeni de tanrı ile olan ilişkidir. Deizm inanışı her bireyin tanrı ile tekli şekilde iletişime geçebileceğini bunun için aracılara yani peygamberlere ihtiyaç olmadığını savunmaktadır. Kendi içinde; Pandeizm, Panendeizm ve Pritüel Deizm olarak üç kola ayrılan Deizm, insanların sağduyulu olması temeli ile hareket etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir