Domuz Eti Yemek Neden Haram?

İnsanlar yaşadıkları doğal çevre ve kültürden etkilenerek beslenme alışkanlığı edinirler ve bunu kuşaktan kuşağa sürdürürler.

Beslenme kültüründe domuz eti neden haram sorusunu sormak genelde Müslümanlara ve Yahudilere hastır. Oysa İslam dininde domuz etinin haram olmasının herhangi bir sebebi yoktur. Sadece ilgili ayette geçmekte ve zorda kalınırsa tüketilebileceği belirtilmektedir. (Bakara 173)

Günümüzde İslam diniyle ilgili çalışma yapan kişiler çeşitli hurafeler ortaya atmış, bunların tamamının İslamın kabul edildiği dönemde de bilinmediği biraz okuyup düşünen insanlar tarafından anlaşılmıştır. Yani herhangi bir nedeni yoktur, birileri haram dediği için haram olarak kabul edilmiştir.

Neden Haram Denebilir?

Dinen böyle bir açıklık yokken insanların neden domuz eti haram demelerinin nedeni çok farklıdır. Birincisi domuzun koyun ya da büyükbaşlar gibi verimli olmamasıdır. Domuz etinden kuru et yapılmadığı gibi, domuz süt ve yün vermez. Bu yüzden sadece eti için tüketilir.

Domuz Eti Kendi Pisliğini Yer mi?

Diğer yaygın konu olan kendi pisliğini yemesi konusu ise gerçek bir hurafedir. Çünkü kendi dışkısını en fazla yiyen hayvan tavuktur. Bunun yanında domuzun eti kanlı olduğundan, insan eti yemiş gibi olunmaması için haram kılındığı tahmin edilmektedir.

Yani domuz tüysüz bir hayvandır ve insan derisi gibi görünür. Bu da hayvanın kesilirken ve kesildikten sonra kanının akmasının diğerlerinden fazla olmasıyla ilgilidir. Bakara suresinin 173. ayetini okuduğunuzda ilgili konuyla ilgili kesin bir şart olmadığını da görürsünüz. Zaten 172. ayette temiz rızk kastedilmiştir. Temiz rızk hem başkasından çalınmamış hem de kandan temizlenmiş rızktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir