Nazar Belirtileri, Nazar Duası Nazardan Korunmak

Size nazar değdiğinden şüpheleniyorsanız ya da nazardan korunmak istiyorsanız sizinle paylaşacağımız önerilerimiz var.

Nazar Nedir?

Göz değmesi olarak da bilinen nazar değmesi durumu esasında bir kulun diğer kula hasetle bakması sonucu meydana gelen talihsiz bir olaydır. İslamiyet’te nazar kabul gören ve kulların korunması gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizinle paylaşacağımız korunma yöntemleri ile hem yakınlarınızdan hem de çevrenizdeki kem gözlü kişilerden gelecek nazarlara karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Nazar Gerçek Mi?

Nazara her ne kadar hurafe bir inanç gözüyle bakan pek çok mümin olsa da esasında nazar pek çok din alimi ve peygamberimiz tarafından kabul edilen bir kötülüktür. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed göz değmesinin gerçek olduğunu ve insanı mezara kadar götürebileceğini buyurmaktadır. Özellikle içine kapanık, parlak gözlü insanların nazar değdirmeye daha eğilimli oldukları düşünülmektedir. Nazar değdiren kişi nazarı bilinçli değdireceği gibi bilinçsiz olarak da değdirebilir. Peygamberimiz yine göz değmesinden korunmak için kulların Allah’a sığınmaları gerektiğini buyurmuşlardır.

Nazar Belirtileri Nelerdir?

Hem hadislerde hem de nazar vakalarında yaşanan nazar belirtileri şu şekildedir:

 • Aşırı sıkıntı
 • Baş ağrısı
 • Bıkkınlık
 • Gönül darlığı
 • Halsizlik
 • Stres
 • Solunum güçlüğü
 • Karamsarlık

Nazardan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Nazardan korunmak istiyorsanız Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi Allah’a sığınmanızda fayda vardır. Nazar boncuğu ya da kurşun dökmesi gelenekleri İslamiyet ile alakası olmayan İslamiyet öncesi Türk geleneklerinden olup her gün okuyacağınız dualar ile nazardan korunmak için elinizden geleni yapabilir ve Allah’ın üzerinizdeki kem gözü engellemesini sağlayabilirsiniz.

Pek çok din alimi nazar konusunda Peygamber Efendimizin okuduğu dualar hakkında bilgiler vermişlerdir. Bu bilginlerden birisi de Ebû Said el-Hudrî radıyallahu anhü olup peygamberimizin nazardan korunmak için Allah’a sığındığı ve Felak ve Nas sureleri ile nazardan korunduğunu söylemiştir. Siz de bu dualar ile nazardan korunabilir ve kem gözden korunmak için Allah’ın iradesine sığınabilirsiniz.

Nazardan Korunmak İçin Dua

Nazardan korunmak için dua okumak istiyorsanız sizinle paylaştığımız gibi Felak ve Nas surelerini okuyabilirsiniz. Bu duaların yanı sıra yine Peygamber Efendimiz Ayetel Kürsi ve Fatiha okunan bir eve ve o evde yaşayan ev halkına nazar değmeyeceğini buyurmuştur.

Bu duaları her gün namazdan önce ya da sonra, yatmadan önce ya da sabah kalktığınızda okuyarak hem kendinizi hem de ailenizi nazara karşı koruyabilirsiniz. İbni Mace’ye göre Bismillahillezi la yedurru maasmihi. Şey’ün fil erdi vela. Fissemai ve hüves semiulalim duasını sabah akşam 3 kere okuyan kişi büyü, zulüm ve nazardan korunur. Yine eğer nazar duası okumak istiyorsanız Peygamber Efendimiz şu 4 duayı önermiştir: Fatiha, Ayetel Kürsi, Felak ve Nas. Bu sureleri okursanız göz değmesi de dahil olmak üzere türlü kötülüklerden korunma sağlayabilirsiniz.

 

Nazar Belirtileri, Nazar Duası Nazardan Korunmak” için 4 yorum

 • Ocak 2, 2019 tarihinde, saat 8:15 pm
  Permalink

  Nazarın en belirgin belirtisi baş ağrısıdır bence, özellikle kıskanç fesat insanların nazarlı bakışlarına maruz kaldıysanız başınızın nedensiz yere birden bire ağrımaya başladığını hissedebilirsiniz. bazende bir şeylerin kırılmasıda nazar belirtisi olabilir bence

  Yanıtla
 • Ocak 3, 2019 tarihinde, saat 6:39 pm
  Permalink

  Nazardan korunmak için dualar dışında ben banyonun son suyuna biraz sirke ekliyorum. Birde evi dip köşe temizlerkende temizlik suyuna sirke ekliyorum. Annemden duymuştum. Bazılarina batıl inanç gelebilir ama ben inanıyorum

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Eşler Arası Soğukluk İçin Dualar | YazarZade

 • Ocak 22, 2019 tarihinde, saat 9:23 pm
  Permalink

  Bazı insanların nazarları gerçekten deyiyor o insanların kötü niyetli olmalaı hiç önemli değil bazen çok beğenerek bakanların bile nazarları değmekte nazar belirtileri varsa sizde nazar duasını kesinlikle okuyun etkisini muhakkak göreceksiniz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir