Yalan Söyleyen Dinden Çıkar Mı?

Yalan söyleyen kişinin dinden çıkıp çıkmayacağı ile ilgili ve yalanın dinimizdeki hükmüyle ilgili bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yalan Söylemek Günah Mı?

Yalan söylemek karşıdaki kişiyi kandırmak ve olmayan bir olaya inandırmak olduğu için İslamiyet’te yalan söylemeye iyi bakılmamaktadır. İslam’da yalan söylemek büyük bir günahtır. Şakayla yalan söylemek ile gerçekten yalan söylemek arasında herhangi bir ayrım yoktur.

Yalan Söyleyince Dinden Çıkılır Mı?

Bu tartışmalara neden olan söylem esasında yalanı ancak iman etmeyen kimse uydurur ve mümin yalan söylemez söylemleridir. Bu söylemler esasında kamil manada iman etmiş kişiler yalan söylemez manasındadır. Dolayısıyla yalan söyleyen dinden çıkar mı sorusunun cevabı hayır olacaktır. Yalan söylemek insanı dinden çıkarmaz ancak yalan mümin alameti olarak görülmediği için yalan söylememek çok önemlidir. Dini bütün bir Müslüman yalan söylemeyeceğinden yalan söyleme alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızı bırakmanız sizin için hayırlı olacaktır.

Yalan Söyleyince Ne Yapmalı?

Yalan söylediğinizde yalan söyleyince tövbe etmek ve affedilmek istemeniz gerekmektedir. Bunun için Allah’a dua etmeniz ve hatanızı anladığınız ve bir daha yalan söylemeyeceğiniz yönünde tövbe etmeniz gerekmektedir. İslamiyet’teki büyük günahlardan birisi olan yalan çevrenizde samimiyetsiz, yanlış ve huzursuz bir ortam oluşturacağından yalandan uzak durmanız hem İslami açıdan hem de kendinize doğru, huzurlu ve samimi bir hayat sağlamanız açısından size faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir