Çocuğa Cep Telefonu Kaç Yaşında Alınmalı

Gelişme çağında olan çocuklar için ekran başında geçirilen zaman süresi oldukça önemlidir. O yüzden yaş konusu hafife alınmamalı ve dikkat edilmelidir. Peki, çocuğa cep telefonu kaç yaşında ve ne zaman alınmalı

Çocuklar, okul başarısı, doğum günü veya yeni yıl hediyesi olarak çevresindeki arkadaşlarının da cep telefonunun olmasının etkisiyle, anne ve babalarından kendilerine telefon almalarını isteyebiliyorlar.

Cep telefonunun erken bir yaşta alınması, çocuğun zihinsel ve psikolojik gelişimini olumsuz etkileyerek yavaşlamasına sebep oluyor.

Tablet ve cep telefonu ile uzun süre vakit geçiren çocuklarda da görme bozuklukları oluşmaktadır. Sosyal ve duygusal gelişimleri hasar görebilmektedir. Televizyon, tablet, bilgisayar, telefon gibi elektronik cihazların ekranlarına bağımlı olmaması için belirli zamanlarda kullanılmasına izin verilmelidir.

Bu nedenle on beş yaşından önce gelişimleri göz önünde bulundurularak çocuğa cep telefonu alınmamalıdır. Cep telefonun alımının çocuğun sorumluluk bilincinin geliştiği, olgunluk seviyesinin arttığı bir zaman diliminde olması önemlidir. Peki, Ebeveynler cep telefonu alma konusunda nelere dikkat etmeli?

 • Anne- babalar çocuğun sorumluluk duygusunun yeterince gelişip, gelişmediğinin doğru analizini yapmalılar.
 • Ebeveynlerin Çocuğun telefonu nasıl güvenli kullanacağını ve karşılaşabilecek tehlikelerin farkında olup olmadığının öğrenmelidirler.
 • İnterneti  kısıtlamak için filtreleme sisteminin düzenlenmesi ilgili çocukla karşılıklı konuşulmalıdır. Çocuğun hangi seviyede bir bilince sahip olduğu analiz edilmelidir.
 • Instagram, facebook ve diğer sosyal medya unsurlarının kullanılmaması konusunda çocukla bir anlaşma yapılmalıdır.
 • Yemek masasında, ödev yaparken ve uyumaya giderken mobil cihaz kullanımının yasaklanması konusunda çocuğun yaklaşımı değerlendirilmelidir.
 • Çocukla yapılan anlaşmaya ebeveynlerin de sadık kalmaları, anlaşmanın sürekliliği için önemlidir. Çocukların teknolojiden olumsuz etkilenmemesi için ailelere büyük görev düşmektedir.

Çocuğa Cep Telefonu Kaç Yaşında Alınmalı” için bir yorum

 • Kasım 28, 2018 tarihinde, saat 9:39 am
  Permalink

  Bence ne kadar geç alınırsa o kadar iyi ama geç almasınında zararları var neden derseniz teknoloji çağındayız millet akıllı telefonları inteneti yemiş yutmuş bizim çocuğumuz hala android dediğinizde öyle bakıyorsa buda iyi değil bence onun bir ihtiyaç olduğunu hayatının tamamını kaplayacak bir şey olmadığını anlatmak daha iyi olur diye düşünüyorum.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir