Çocuk Yetiştirmenin Altın Kuralları

Doğru bir şekilde çocuk yetiştirme kurallarına uyarsanız çocuğunuz yetişkin olduğunda öz benlik duygusu gelişmiş, topluma faydalı bir birey olacaktır.

Çocuk Yetiştirirken Nasıl Davranmalı?

Çocuklar yetişkinlik dönemlerine kadar pek çok yetişkinin etkisi altında büyümektedir. Bu yetişkinlerden en çok bağ kurdukları ve etkilendikleri kişiler ise ebeveynlerdir. Çocuğunuzu yetiştirirken doğru bir şekilde onu yetiştirirseniz çocuğunuz yetişkin olduğu zaman kendi ayakları üzerinde durabilen ve doğru kararlar alan bir birey olacaktır. Eğer yanlış çocuk yetiştirme kuralları uygularsanız bu durumda çocuğunuz kendi ayakları üzerinde duramayacak ve yanlış karar alma ihtimali artacaktır.

  1. Onu Dinleyin ve Ufkunu Açın

Her ne kadar yoğun ve yorgun bir gün geçirmiş olursanız olun çocuğunuzla ilgilenin. Çocuğunuzun sizin onu dinlediğinizi bilmesi kendisine değer verildiğini hissetmesini sağlayacak ve başına gelen olayları size anlatmakta çekinmeyecektir. Aynı zamanda onunla aktif bir iletişim yeteneğiniz olması önemli kararlar alırken size danışmasını sağlayacaktır.

  1. Sadece Ciddi Olan Konularda Yasak Koyun

Çocuklar büyürken onların her hareketine kızmak ya da yasaklar koymak çocuğunuzun sizin sözünüzü dinlememesine neden olacaktır. Bu nedenle çocuk yetiştirme önerileri arasında çocuğunuza sadece çok ciddi konularda yasak koymanız ve onu diğer konularda özgür bırakmanız yer almaktadır.

  1. Rol Model Olun, Davranışlarını Ödüllendirin

Çocuğunuz doğru kararlar aldığı zaman ve başarılı olduğunda onu ödüllendirmekten çekinmeyin. Çocuğunuzun iyi davranışlarını teşvik etmeniz onun ilerleyen dönemlerde doğru kararlar almasını sağlayacaktır. Aynı zamanda sadece sözlerinizle değil davranışlarınızla da çocuğunuza rol model olun. Onun yanındayken ona kötü örnek olacak davranış ya da sözlerde bulunmayın.

  1. Birlikte Zaman Geçirin

Çocuğunuzun sizinle geçirdiği zamanı kaliteli bir şekilde geçirmeniz ve çocuğunuzun sağlıklı alışkanlıklar edinmesini sağlamanız çok önemlidir. Bu nedenle çocuk yetiştirmek için öneriler arasında çocuğunuzla birlikte resim yaparak, kitap okuyarak çocuğunuzun iyi alışkanlık geliştirmesini sağlamanız yer almaktadır. Böylelikle çocuğunuzun büyüme döneminde kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir