Hayata Pozitif Bakmak İçin Neler Yapmalı

Yaşamımızı yöneten şey, aslında düşünce şeklimizdir. Kendimiz dışında dış etkenlere (kişi, olay, durum) sebep göstererek, negatif duygular olan öfke, gerginlik, korku, endişe içinde mutsuz oluyoruz. Oysa benzer olaylar yaşıyoruz. Ancak olayları değerlendirme, anlamlandırma ve yorumlamamız bizim sadece bakış açımızdan ibarettir.

Olumlu bakış açıları için ilk önce kendi hayatımızın sorumluluğu alarak, kendimizi tanıyıp, kabul edip ve sevebilmek ile başlar. Kendimizi gerçekten sevdiğimizde dış dünyaya daha güzel ve doğru bakış açıları geliştirebiliriz. Peki; hayata pozitif bakabilmek için neler yapabiliriz.

*Olayların ve sorunların çözümü evresinde, gülümseyerek bakabilmek ve sadece çözüm yollarına odaklanmak gereklidir.

*Kendimizin değerli olduğunu hissetmek için, kendimize zaman ayırıp, sevebileceğimiz hobiler edinmeliyiz.

*Zaman, sahip olduğumuz en değerli şeylerden biri. Önceliklerimizi belirlemek, günlük planlar yapmalıyız.

*Günlük karşımıza çıkabilecek negatif yüklü çatışmalardan uzak durmak gerekir. Çatışmalar, hem olumsuz duyguların hem de enerjimizin düşmesine sebep olur.

*Yaşama karşı daha esnek olmalıyız. Hadise ve kişilere karşı sert ve keskin tavırlar insan ilişkilerimizde kızgınlığa ve kırılmamıza sebep olur.

*Geçmişimizin şu an bizimle yaşamasına izin vermeyi bırakmalıyız. Geçmişi düşünmek  bir alışkanlıktır. Pişmanlık ve hataları affetmeyi denemeliyiz.

*Yaşamımızdaki tek gerçek sahip olduğumuz “Şu an” dır. Yarınımızı inşa edebilmek için sadece  şu ana odaklanmalı ve bu bilinç içinde yaşamalıyız.

Etrafımıza bir bakıp gözlemlediğimizde düşüncelerimizden meydana gelip, geliştiğini görürüz. Mutlu ve ya mutsuzluğumuzu belirleyenin, bakış açımız ve bizim seçimimiz  olduğu farkında lığı içinde olmalıyız.

 

Hayata Pozitif Bakmak İçin Neler Yapmalı” için bir yorum

  • Kasım 28, 2018 tarihinde, saat 10:32 am
    Permalink

    Çok güzel bir yazı hayata pozitif bak pozitif ol pozitif kişilerle karşılaş….

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir