İç Sıkıntısından Kurtulmanın Yolları

Birçoğumuz dönem dönem iç sıkıntısı durumuyla karşı karşıya kalırız. İç sıkıntısının altında bir çok duygunun ortak haliyle çıkış sebebi olabilir. İç sıkıntısından kurtulmanın yollarına bakmadan önce neden olur bu iç sıkıntısı ona bakmak lazım.

Bir sorundan veya adım attığımız bir kararın olup veya olmayacağı ile ilgili bekleme sürecinde yaşanılan belirsizlikler, bazen de altıncı hissin yaşattığı bir olumsuz olayın olacakmış gibi kalbe doğmasından kaynaklı tanımlanamayan bir iç huzursuzlukla, olumsuz yaşanılan olayların sonrasında gelişerek seyreden mutsuzluk iç sıkıntısının nedenlerindendir.

Aynı zamanda nedensiz sıkıntı olarak da karşımıza çıkan ve kişide boşluk hissi yaratan iç sıkıntısı bir ruh halidir.
Bu dönemde kişinin bir tarafının eksik ve yetersizmiş gibi hissiyatla başa çıkmaya çalışması ve zihin olarak iç sıkıntısına kanalize olması durumunda daha da bir kısır döngüye dönüşmesine neden olur.

Peki iç sıkıntısı nasıl geçer?

İç sıkıntısı ortaya çıktığında nedenini tanımlamak ve tanımlandığında anlamaya çalışmak önemlidir.

İç sıkıntısı eğer ki! bir soruna bağlı ise sevilen bir yakınla veya arkadaşla paylaşmak iç sıkıntısın kişideki etkisi azalacaktır.

İç sıkıntısının kökünde genelde kaygı duygusu vardır. Geleceğe dair belirsizliklerin kişide oluşturduğu bu duyguyu bireyin yönetmesi ve kaygıyı kontrol altına almayı öğrenmesi gereklidir.

İç sıkıntısı durumunda kişinin kendisinin yaşadığı mutsuzluk, kaygılı, endişeli halinden sıyrılıp, kendisini iyi hissedebilmesi için bir aktiviteyle uğraşması motivasyonunu arttıracaktır.

İç sıkıntısını geçirmek için sıkıntıya sebep olan durumu ortadan kaldırmak ya da kaldıramıyorsa duruma karşı başka bir bakış açısıyla yaklaşmak içsel huzurun kazanılması için önemlidir.

İç Sıkıntısından Kurtulmanın Yolları” için bir yorum

  • Kasım 28, 2018 tarihinde, saat 9:48 am
    Permalink

    İç sıkıntısından kurtulmanın yolu dua etmek Allah’a sığınmak Allah’a emanet olun

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir