İftira Atan Kişiye Nasıl Davranmalıyız

İftira, bir kimseye kasıtlı olarak ve gerçek olmayan bir suçu yüklemeye çalışmaktır İftira atmak, kendisinde olmayan ahlaki değeri, başkasını suçlayarak aynı değeri yansıtmaya ve bir suç varmış gibi ortaya sürmektir. İftira atan kişinin amacı, toplum içinde itibarsızlaşmaya dönük asılsız bir yalan uydurup, çevresinin de bu yalana inanmasını sağlamaya çalışmasıdır.

Kendisinde olmayan bir etik değeri,iftira atarak karşısında da yokmuş gibi göstermektir. Örneğin; kendi hayatını çok temiz olmadığına inanan bir insanın bir başka insanı ahlaksızlıkla suçlayabilir ve bir dedikodu çıkartabilir. İşinde helal kazanca önem vermeyen bir kişi, kendi çalışanını hırsızlıkla suçlayabilir.Ya da kendisinin sahip olmak istediği bir konumda iseniz şayet, kıskançlık duygusundan dolayı yine herhangi bir konuda iftiraya   uğrama durumu söz konusu olabilir. Peki iftira atan kişiye nasıl davranmalıyız

İftiraya maruz kalma durumunda iftira atan kişiye ve yaydığı çevresine iftira unsurunun olmadığını kanıtlamaya çalışılmalıdır. Eğer ki! ispatlanması zor bir durum ise, iftira atan kişi veya kişileri hayatınızdan çıkarmalısınız. Çünkü bu durum oldukça onur kırıcıdır. İlişkiler devam ettikçe iftira atma durumunun tekrarlanma olasılığı yüksektir.

Eğer ki! yaşamınızdan çıkarma olasılığınız yok veya çıkarmayı ertelemek zorunda iseniz, ilkönce durumu size yakın olan aile büyüğünüzle konuyu paylaşmalı, aile büyüğünün öngörüleri ışığında yardımı ve desteği ile iftira atan kişiyle yüzleşmelidir. Yüzleşilen ortamda aile büyüğünün desteği ile konuyu kişiye karşı çürütecek bilgi, kanıtlar ve davranışlar ortaya konulmalıdır.

İftira Atan Kişiye Nasıl Davranmalıyız” için bir yorum

  • Kasım 28, 2018 tarihinde, saat 10:30 am
    Permalink

    İftira atanın azını burnunu kırcan aslında ama suçlu sen olursun onun için iftiracı kişiye öyle bir ders vereceksin ki kendi kazdığı kuyuya düşecek

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir