Kendimizi Sevmeyi Nasıl Öğreniriz

Bir insanın sahip olabileceği en değerli hazinesi, kendisini olduğu gibi kabul edip, onaylayıp, SEVEBİLMESİ’dir. Kendimizi iyi hissettiğimiz dönemlerde olayların bizim istediğimiz yönde gelişip, sonuçlandığını ve güzel duyguları bize getirdiğini yaşamımızda deneyimlemişizdir. Onun için kendimizi sevmeyi öğrenmeliyiz

Kendinizi Sevin, Kendini sevmenin en önemli yolu kendinizle barışık olmanızdır.

Kendimizi sevmeden hayatımızda mutlu olmamız imkansızdır. Eğer, kendinizle huzur içinde değilseniz, gerçekten yapmanız gereken tek şey iyi-kötü, olumlu- olumsuz özelliklerinizin farkında olup, sizinde mükemmel olamayacağınızı idrak edip, kendinizle barışık olmayı seçmenizdir.

Hepimizin eksikleri, hataları, yanlışları vardır ve olacaktır da. Kendinize hata yapma hakkını vermelisiniz. Böylece içinizdeki sizi, sürekli eleştiren, sorgulayan, yargılayan tarafı durduracaksınız.

Elde ettiğiniz başarılarınızı önemsizleştiriyor sanız eksik yanları bulup, kendinizi hırpalıyor sanız, kendinize haksızlık yapıyorsunuz demektir. Kendi gücünün, kendi yapacaklarının farkında olmayan ve sahip olduğu güzel yönlerinin değerini bilmeyen bir kişinin yaşamında mutlu olması imkansızdır.

Oysa ki, her insan tektir ve çok özeldir. Ne kadar birbirimize benzer taraflarımız olsa da  tamimle aynı olamayız. Hiç kimse salt iyi ya da salt kötü değildir. Mükemmeli aramak hem çok yorucu hem imkansızdır.

Kendimizi eleştirmekten vazgeçmek ve sadece bizi diğerlerinden farklı kılan iyi, eşsiz yönlerimize odaklanmak, kendimiz için yapmamız gereken en iyi şey olacaktır.

Kendimizin farkında olmalıyız ki başkalarından övgü, onaylanma, takdir edilme beklememeliyiz. Bu takdiri kendimize verecek olan BİZİZ.

En son ne zaman kendinize teşekkür ettiniz? Ya da hiç kendinizi haddinden fazla hırpaladığınızı fark ettiğinizde kendinizden özür dilediniz mi? Kendinize haksızlık yaptığınızı düşündüğünüz oldu mu hiç? Ya da en son ne zaman kendinizi takdir ettiniz?

Kendinizle olan ilişkinizde ne kadar doğru bir konumlandırma içerisinde iseniz, hayatınızın her alanındaki ilişkilerinizde ve seçimlerinizde başarılı olursunuz. Ancak kendinin ve sahip olduklarının farkında olup, sevebilen bir insan başkalarını ve en önemlisi de kendisini sevebilir ve mutlu edebilir.

Kendimizi Sevmeyi Nasıl Öğreniriz” için 2 yorum

  • Kasım 27, 2018 tarihinde, saat 7:35 am
    Permalink

    Kendini sevmek demek bana göre insanın kendini keşfetmesi demektir. Ne zaman insan olumlu olumsuz her yönüyle kendini tanır ve kabullenirse o zaman kendini sevecektir.

    Yanıtla
  • Geri bildirim: Nasıl Olumlu Düşünebilirim | YazarZade

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir