Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır

Kitap okumak insanı zenginleştiren, en yararlı eylemlerden bir tanesidir. Kişinin bilgisi, kültürü artar. Hayata bakış açıları genişler ve empati yetisi gelişir. Kelime dağarcığı gelişir ve kendisini daha kolay ifade eder.

Yaratıcılığı arttırır. İnsanlarla olan ilişkilerimizde olumlu yönde etkileyerek daha iyi olmasını sağlar. Peki, kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanabiliriz?

Kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında makale, blog yazıları, dergi, gazete vs. yarım saatlik okumalarla temelde başlanabilir. Bir süre bu tür yazılar okunularak sürdürülürse , kitap okumaya geçiş daha kolay olacaktır.

Kitap alırken  ilk etapta çok kalın, eski ve yabancı kelimeler içeren anlaşılması zor kitaplar yerine, dilinin mümkün olduğunca sade olan kitapların seçilmesi kişinin çabuk sıkılıp, vazgeçmemesi için önemlidir.

Başlangıç için kişinin hoşlandığı, merak ettiği, ilgisini çeken konulardan olmalıdır. Zevke uygun kitaplar seçtikçe daha kolay okuma alışkanlığı kazanılır ve okumaya ilgi çoğalır.

Ayrıca başlarda kendisine günlük okuma süresinin belirlenmesi ve bu süreye sadık kalınması da kişiyi motive eder. Bir süre sonra kişi, okuyamadığı ve atladığı gün için eksiklik hissi oluşacağı için kitabı eline alma isteği duyacaktır.

 •  Odanıza kitap okumak için bir kitaplık önünde bir koltuk kombinesiyle okuma alanı hazırlamanız da sizi motive edecektir.
 •  Kendinize okuma listesi oluşturmakta hedef belirlemek için faydalı olacaktır. Blogların, dergilerin, köşe yazarlarının önerilerine göz atabilirsiniz. Oluşturulan listeye sadık kalmaya çalışın. Popüler yazarlar tercih etmeseniz bile seçtiğiniz kitabın kişisel gelişiminize katkı sağlıyor nitelikte olması önemlidir.
 • Sadece ev ortamında okumak sizi kitap okuma alışkanlığı konusunda sınırlandırır. Bu sebeple her daim çantanızda kitap bulunuyor olması, kitap okumak için size zaman ve fırsat yaratacaktır.
 • Kendinize haftada iki yüz sayfa okumak gibi hedefler koyun ve hedefinizi gerçekleştirmeye çalışın.
 • Kütüphanelere uğrayın. Kütüphaneden kitap ödünç alırsanız hem paranız cebinizde kalır hem de kütüphane atmosferi kitap okuma alışkanlığı için güzel bir ortamdır.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır” için 2 yorum

 • Kasım 28, 2018 tarihinde, saat 9:36 am
  Permalink

  Ülkemizde kitap okuma alışkanlığı malesef yok denecek kadar az kitap okumayı seven bir toplum değiliz burada ailelere ve öğretmenlere çok iş düşüyor. daha anaokulu çağlarından kitabı sevdirmek lazım çocuğa işte o zaman gelecek nesiller kitap okumayı seven kitap okumaya alışmış bir nesil olurlar.

  Yanıtla
 • Kasım 29, 2018 tarihinde, saat 7:08 pm
  Permalink

  Kitap okumak farklı dünyaları keşfetmek için yapılabilecek en güzel eylemdir

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir