Kredi Kartı Kaybolunca Ne Yapılır

Kredi kartı günümüzde çok yaygın kullanılıyor. Ancak kullanımı sırasında bazı hallerde kaybolması ya da çalınması halleri yaşanabilir.

Hemen Bankanızı Arayın

Kredi kartı kaybolduğu zaman en hızlı şekilde bankanızı arayıp kartı alışverişe kapatmanız gerekir.  Çünkü fazla harcamalar ve sorumluluğunuza gereksiz yere giren ödemelerden ancak kaçabilirsiniz. Bankadan kartı kapatma talebi yapıldıktan sonra yeni bir kartı adresinize göndereceklerdir. Ayrıca kaybolmasından sonraki sürede ne kadar ve nerde harcama yapıldığını da öğrenerek çalınma halini teyit edebilirsiniz.   Kendinize ait bir harcama olmamışsa, başkasının eline geçmiş ve çalıntı harcama yapılıyor demektir.

İnternet Bankacılığı Kullanıyorsanız

İnternet bankacılığı, aynı yerden birçok işlem yapmanızı sağlıyor. Kredi kartı kaybolunca yapılması gereken başka olası bir işlem internet bankacılığından girerek kayıp çalıntı bildirimi yapmaktır. Bu işlemle beraber artık kartınız kullanılamaz hale gelecektir. Sonra yine yedek kart- ek kart talebinde bulunabilirsiniz.

İnternetten Bilgilerinizin Çalınmaması İçin

Sanal ortamda ödemeler kolaylaşsa da bazı riskleri her zaman beraberinde getiriyor. Kredi kartı bilgilerinin internette çalınmaması için, her sitede gelişigüzel alışveriş yapmamanız gerekir. Sadece güvenilir ve bilinir sitelerden ödeme olması sonradan sorun yaşanmaması açısından kritik bir konudur.  Güvenli siteyi anlamak için ayrıca bağlantılarda güvenli yazısının olması, http ve site altında güvenlik sertifikası ibaresine bakılabilir. Kurumsal satış sitelerinde ayrıca açık adres ve ulaşılabilirlik de önemlidir. Emin olamadığınız sitelerde genel araştırma da yapılabilir. Çok şikayet olan yerlerden uzak durmak gerekir.

Kredi Kartı Kaybolunca Ne Yapılır” için bir yorum

  • Aralık 12, 2018 tarihinde, saat 8:23 pm
    Permalink

    Hemen bankanızı arayıp kartınızı alışverişe kapattırıp ve bankanıza bilgi verin

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir