Nasıl Olumlu Düşünebilirim

Yaşam bir dizi alışkanlıktan ibarettir. Olumlu ve olumsuz düşünce kalıpları zamanla bir rutin oluşturur ve düşüncelerimiz alışkanlığa dönüşür. Peki; nasıl olumlu düşenebiliriz?

Yaşamında mutlu olmayı isteyen bir birey mutlaka olumlu düşünmeyi öğrenmelidir. Olumlu düşünce yeteneği kazanmak için kişinin kendine zaman ayırması gerekir.

İlk önce kendimizin gün içerisinde karşılaştığımız olaylar karşısında ne olursa olsun elimizden geleni yaptığımızı kabul etmeli, içsel eleştiri, yargılama ve suçlamalardan vazgeçmeli ve kendimizi olduğumuz gibi kabul edip, sevmekle başlamalıyız.

Olumlu düşünmek hatalarımızı görmezden gelmek ya da reddetmek değildir. Başkalarına gösterdiğimiz toleransı ve empatiyi kendimiz içinde uygulamamızdır. Bu yaklaşım içerisinde bulunmak gerek kendimizle, gerekse çevremizle olan ilişkimizi olumlu yönde etkileyecektir.

Kendimizle yaptığımız içsel konuşmaları, düşüncelerimizi dışarıdan bir gözlemci gibi analiz yapmadan izlediğimizde, gerçekçi olmayan bir çok düşüncemizle karşılaşırız. Bu bizim için bir farkındalıktır.

Düşüncelerimizi kelimelere dökerken  olumlu cümleler  seçmeye özen göstermeliyiz. Çünkü olumlu kelimeler, bilinçaltımızdaki inançlarımızı tetikler ve zamanla alışkanlık haline dönüştüğünde  olumsuz düşünceler yok olur.

Kendi hayatının, seçimlerinin sorumluluğunu almak da olumlu bir bakış açısı kazanmamızı sağlayacaktır. Kendimize duyduğumuz öz güven artacak ve en önemlisi inancımız kuvvetlenecektir.

Pozitif düşünceyi benliğimizin bir parçası yapmak için sahip olduğumuz içimizdeki güce ve inanca güvenmeliyiz. Kendimizi güçlü, başarılı ve mükemmel hissetmemizi sağlayacak cümleler kullanmalıyız.

Sıklıkla mutlu ve pozitif düşünmemizi engelleyenin olaylar ve insanlar olduğuna inanırız. Oysa ki! durum böyle değildir. Mutluluğun önündeki engel, bizim yaşananlara nasıl baktığımız ve değerlendirdiğimizdir. Kendi inanç sistemimizin yansımasıdır.

Her zaman mutlu ya da mutsuz olmak mümkün değildir. Önemli olan, pozitif düşünce geliştirebilmektir. Karamsarlık, bir resmin güzel taraflarından çok, sadece küçük bir renk tonu uyumsuzluğuna takılmaktır. Resme baktığında bütünden çok ufak hatalara odaklanmak ve mutsuz olmaktır.

Olumsuz düşünmemizin altındaki bir etkende korkularımızdır. Kendimiz için yarattığımız korkularımızla yüzleşmeliyiz. Korkuları yenmenin en iyi yolu, korkunun yerine olumlu inançlar koymamızdır. Korkularımız yerini pozitif düşünceye bıraktığında, değişim, yenilenme, içimizdeki huzur her geçen gün daha fazla artacaktır.

Nasıl Olumlu Düşünebilirim” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir