Her Şeyin Fazlası Zarar Derler Ya Hani

Sıcağın fazlası, soğun fazlası, yemenin içmenin fazlası, yatmanın fazlası onun fazlası bunun fazlası hayatta her şeyi kararında yapmalıyız çünkü dünyada her şey bir denge üzerine kurulmuştur. Neden her şeyin fazlası zarar sorusunu detaylı örnekler ile yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Bir örnek verecek olursak bir bitkiye çok su verirseniz bitki daha hızlı büyümez aksine fazla su almaktan kuruyup yok olabilir, o çiçeğin türüne cinsine göre bir yaratılış dengesi vardır.

Günde ne kadar su tüketmesi gerektiği yada güneş alıp almaması gerektiğine kadar bir çok denge üzerine yaratılmıştır. Bunun tam tersi az su verildiğinde de aynı şekilde olumsuz durumlar olması söz konusu olabilir. peki insan için bu dengeler nelerdir diyecek olursak bunları saymakla bitiremeyiz, insanoğlu yaratılışı gereği iradesiyle hareket eden ve hayatıyla ilgili kararları kendisi alan bir canlı olması nedeniyle hayatında ki bu denge unsurlarını maalesef bozabiliyor, mesela doyumsuzluk denilen olgu insanoğlunun en büyük denge bozucu unsurudur.

Doymayı bilmeyen insan nefsi insana hayatındaki en büyük dengesizliği yapmaktadır. 1 lira kazanıyorken 2 lirayı isteyen 2 lira kazandıktan sonra 3 liraya gözünü diken ve bunun sonunun gelmediği bir nefsin biz insanlara verebileceği zararı tahmin edebiliyorsunuzdur.

En başta verdiğimiz örnek gibi çiçeğe fazla su verince neler olabileceğini söylemiştik aynı şekilde biz insanlara da her şeyin fazlasını verirseniz sonumuz o çiçek gibi kuruyup yok olmak olacaktır.

Doyumsuzluk kendi yanında başka şeyleri de getirmektedir ve bu yanında getirdiği en büyük baş belası kıskançlıktır, doyumsuzluk ve kıskançlığın girdiği bir bünye eninde sonunda yok olmaya mahkumdur siz paranın lüksün daha fazlasını çok daha fazlasını isterken bir yandan da sizinle aynı virüsü taşıyan doyumsuz insanlar ile bir yarış içerisine girdiğinizi fark etmeyecek kadar kör olmuş olacaksınız.

Onda var bende niye yok o almış ben niye almıyorum o şu kadar kazanıyor ben niye daha az kazanıyorum onun arabası daha hızlı benimki niye yavaş gibi daha sayamayacağımız bir çok kıskançlık durumları ile hayatımızı bitirmeye devam ederiz.

Peki bu doyumsuzluk virüsü ve her şeyin daha fazlasını isteme hastalığının çözümü nedir? Aslında bu çocuklukta aldığımız eğitim yetiştirme tarzımız ve ailemizde bu virüsün bulunup bulunmaması ile alakalı bir durumdur. Anne babada bu virüs var ise ve sizi de o şekilde yetiştirdilerse pekte düzelme şansınız olmayabilir ama yinede umutsuzluğa kapılmayın ve basit bir uygulamanın yanında iradeniz ve isteğinizle bu doyumsuzluk virüsünden kurtulabileceğiniz den emin olun.

Öncelikle hayatınız da her şeyi minimum standartlara indirmelisiniz ve sloganınız şu olmalı “ikinciye hayır” bir elma yediğinizde canınız ikinci elmayı da istiyorsa buna dur deyin, cumartesi dışarı gezmesine çıktığınızda pazar günüde çıkmak istiyorsanız buna dur deyin, elektronik bir eşyanızı değiştireceğiniz zaman bütçenizi zorlayacağınızı düşünüyorsanız 2. ürüne dur deyin, tatlıyı çok seviyor ve bir dilim yaş pasta size yetmiyorsa nefsinize hakim olun ikinciye dur deyin maaşınız geçinmenize yetiyor ise daha fazla maaş ve para için ikinci bir işe dur deyin eğer hayatınıza bu “ikinciye hayır” sloganını uygularsanız ve bunu gerçekten başarabilirseniz kıskançlık denen durumu da yaşamayacak doğal olarak başkalarının yaptıkları aldıkları fazla fazla nefislerini doyurmak için tükettikleri fuzuli şeyleri de görmezden gelebilecek onlar o varlık içinde acı çekerken başkaları ile yarış içinde olurken siz aza kanaat ederek daha mutlu ve sağlıklı olmuş olacaksınız.

Her Şeyin Fazlası Zarar Derler Ya Hani” için bir yorum

  • Kasım 28, 2018 tarihinde, saat 10:38 am
    Permalink

    Azında karar kılacaksın hayatta her şeyin fazlası zarar sevginin bile çok seversen acı çekersin mesela sevgini bile kararlı tadında yapacaksın

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir