Parayı İdareli Kullanmanın Yolları

Parayı idareli kullanmak dışarıdan kolaymış gibi görünse de yanlış yapılan harcamalar ay sonunda bardağın taşmasına neden olabilir. Günlük, haftalık, ve aylık harcamalarımızda yapacağımız ufak değişikliklerle gözle görülür derecede tasarruflar elde edebiliriz. Öncelikle gelir-gider bütçesini oluşturmak için bir defter edinebiliriz.Deftere ilk olarak temel ve sabit olan olan fatura ödeme miktarı, kira,okul masrafları, kredi kartı ödemeleri vs…yazılmalıdır. Geriye kalan  giderler için tasarruf ipuçları ve tutumlu olmanın yolları:

 • Günlük ve aylık market alışverişinde en önemli unsur fiyat karşılaştırmasıdır.Bir çok marketin fiyat farklarını araştırın,gerekiyorsa kendinize bir not defteri edinebilirsiniz.
 • İndirim günlerinde indirim ürünlerini almayı tercih edin.
 • Fiyat karşılaştırması yaptığınız, fiyatı yüksek olan bir ürüne gerçekten ihtiyacınız var mı? Bu sorunun cevabı için 1-2 gün zaman tanımalısınız.
 • Alacağınız ürünün fiyatlarını internet üzerinden araştırın.
 • Maaşınızın ufak dahi olsa küçük bir kısmını ayırıp, birikim yapın. Bu yaklaşımınız hayata bakış tarzınızı da değiştirebilir.
 • Kışlık ve yazlık ürünleri mevsiminden çok sezon indirimden faydalanarak alın.Böylece fiyatının yarısına bir miktarla almış olacaksınız.
 •  Sebze ve meyve alışverişini market yerine pazardan yapmayı tercih edin. Aldığınız ürünlerin kaliteli olmasına dikkat edin.Çünkü kaliteli olmayan ucuz ürünlere uzun vadede daha fazla harcama yapılmış olmaktadır.

Gelirimden bana para kalsın ve istediklerimi de almak istiyorum diyorsanız ya daha fazla çalışıp para kazanmaya yönelmeli ya da bütçenizde kısıtlamaya giderek minimal bir yaşam tercih edilmelidir.

Parayı İdareli Kullanmanın Yolları” için bir yorum

 • Kasım 28, 2018 tarihinde, saat 10:28 am
  Permalink

  Bu devirde bu enflasyonda parayı ne kadar idareli harcarsan harca yetmiyor sıka sıka bir hal olduk

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir