Şiddet Gören Kadın Ne Yapmalı

Ülkemizde uzun yıllar boyunca bazı kesimlerde ki kadınların, dini ve toplumsallar kuralların etkisiyle, şiddete katlanmak zorunda kaldığı ve bu durumu görmezden gelmeye çalıştığı bilinmektedir.

Peki, şiddet gören kadın ne yapmalı? Sosyolojik ve psikolojik durumlar, cinsiyet faktörü ve zihniyet meselesi, kadına yönelik şiddetin nedenlerinin başında gelmektedir.

Ülkemizde kadınlar, maalesef geleneksel olarak bu duruma razı olarak yetiştirilmekte ve yasal yollara başvurma-maktadırlar. Tüm bunlarla beraber kadının çalışmaması, ailesinden destek görememesi ve çocuklarını bırakmak istememesi de eklenince, durumu polise veya adli makamlara intikal ettirmek istememektedirler.

Bazen de başvursa bile olayı tekrar yaşamak suretiyle daha da incineceklerini ya da netice alamayacaklarını düşünmektedirler. Oysa ki, korktukça ve boyun eğdikçe şiddetin seviyesi daha da artmaktadır.

Şiddet, sadece fiziksel olarak görülmemelidir. Şiddet, sosyal, ekonomik ve psikolojik de olabilmektedir. Kadının temel ihtiyaçlarını esirgeme, aile ve arkadaşları ile görüşmesini engelleme, istediği halde çalışmasına izin verilmemesi yada zorla çalıştırılması da bir şiddettir.

Şiddet, kadını aşağılayan, değersizleştiren, ailedeki huzur ve birliği zedeleyen, çocuklarında bu kaotik huzursuzluğun içerisinde ruhsal gelişimlerine zarar veren bir davranıştır. Kendini değersiz hisseden, bu travmayla yaşayan bir anne çocuklarını nasıl iyi yetiştirebilir ki! Peki, fiziksel şiddete maruz kalan bir kadın ne yapmalı?

Kadının, fiziksel şiddete maruz kalması durumunda karakola, savcılığa ya da darp raporu almak için hastanelerin acil bölümlerine başvuruda bulunması gerekir. Bunun yanı sıra evden çıkamadığı durumlarda ise; Aile, kadın, çocuk, özürlü ve sosyal hizmetler hattı olan ALO 183 aranmalıdır.

Şu bir gerçektir ki, kadının akademik eğitim alarak mesleki statüsünü kazanması kadının iş hayatında ve toplumdaki statüsünün yükseltilmesi ve kadının yasalarla korunarak toplum da ki yerinin güçlendirilmesi gerekmektedir.

Şiddet Gören Kadın Ne Yapmalı” için bir yorum

  • Kasım 24, 2018 tarihinde, saat 7:28 pm
    Permalink

    Kadına şiddete HAYIR!!

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir