Temizlik Takıntısından Kurtulma Yolları

Temizlik hastalığı bireyin irrasyonel olduğunu bildiği halde zihninden atamadığı düşüncelerin zihinde kişiyi rahatsız edecek oranda olması ve takıntısı haline getirmesidir. Biz buna temizlik takıntısı diyoruz,  temizlik takıntısından kurtulmak sanıldığı kadar kolay olamayabilir.

Kişinin sürekli elini yıkaması, zamanın çoğunu evini temizleyerek geçirmesi,kirli olarak düşündüğü her şeyi yıkayıp, temizlemesi, eve gelen misafirlerin gitmesinin ardından kullanılan her şeyin silinip, yıkanması gibi belirtileri vardır.

Temizlik hastalığı zor bir hastalık olduğu için gerek sosyal çevresi gerekse aile fertleri ile ilişkileri zedelenip, olumsuz yönde etkilenir. Temizlik hastalığı olan kişiler saplantılı halde olan temizlik ile ilgili düşüncelerinden kurtulmaya ve unutmaya çaba gösterdikçe kendilerini daha da çıkılmaz bir kısır döngünün içinde bulurlar.

Bu nedenle psikiyatristin önerdiği ilaçlar hastalığın seyrinde önemli rol oynar. İlaç ile terapi birlikte hastada uygulandığında iyi sonuçlar verir.

İlk önce  hastanın saplantılı temizlik yapma düşüncesinden kaçmak yerine hastalıkla yüzleşmesini sağlamak gereklidir. Hasta herhangi bir nesnenin düşündüğü ölçüde kirli olmadığı bilincine ulaşma amacı edinmelidir.

Bir terapist eşliğinde bilinçaltında var olan temizlik, düzen ile ilintili emin olmama-olamama saplantısı ve her şey üzerinde kontrolün  elinde olma isteği durumu zihinde imgeleme ve olumlamalarla birlikte temizlik takıntısının kişi üzerindeki etkisi azalacaktır.

Bu takıntı sorununu beynin ürettiğini ve beyin kabul ettiği için varılan sonucun bu hastalık olduğu,önemli olanın inandığı saplantılı düşüncelerin doğru olmadığına dair bireyin zihin olarak kendini ikna etmesidir.

Hasta yakınlarına  aile içinde önemli görevler düşmektedir. Ailenin hastalık hakkında gerekli bilince ulaşmış olması ve hastanın manevi olarak yanında olmaları gereklidir.

Temizlik Takıntısından Kurtulma Yolları” için bir yorum

  • Kasım 28, 2018 tarihinde, saat 9:46 am
    Permalink

    Temizlik takıntısı benim göbek adım :)))))

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir