Utangaçlıktan Kurtulmanın Yolları

Günlük ve sosyal ilişkilerinizde çok utangaçsanız ve utangaçlıktan kurtulmak istiyorsanız size yardımcı olacağını düşündüğümüz önerilerimiz var.

            Utangaçlığınızın Kaynağını Bulun

Utangaçlıktan kurtulma yolları arasında sorunun kaynağını saptamak yer almaktadır. Her sorunun olduğu gibi utangaçlığın da bir kaynağı bulunmaktadır. Utangaçlığınızı tetikleyen sorunu tespit ettiğinizde ve bu sorunu çözdüğünüzde utangaçlığınız ortadan kalkacaktır. Mesela utangaç tavırlar sergilemenize toplum önünde konuşma stresi neden oluyorsa bu soruna odaklanmanız utangaçlıktan kurtulmanızı sağlayacaktır.

            Küçük Adımlar Atın

Sorununuzu saptadıktan sonra bu sorunu çözmek için çok ani ve büyük girişimlerde bulunmayın. Bu girişimler daha çok içinize kapanmanıza neden olabilir. Daha küçük ve planlı adımlarla hareket etmek sorununuzu aşmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Utangaçlık daha çok tanımadığınız insanlarla iletişim kurarken ortaya çıktığından yoldan geçen birisine saat sorarak ya da derste söz hakkı alarak utangaçlığı yenme konusunda planlı adımlar atabilirsiniz.

            Giyiminize Kuşamınıza Dikkat Edin

İnsanların hissettikleri duygular ile kendilerine duydukları güven duygusu arasında doğrudan bir ilişki vardır. Şık ve kendinizi iyi hissettiğiniz kıyafetleri giydiğinizde kendinize duyduğunuz güven artacağı için utangaçlığınızı daha kolay bir şekilde atabilirsiniz.

            Daha Fazla Dışarıda Zaman Geçirin

Utangaçlığa neden olan en büyük etmenlerden birisi evde ya da yalnız çok vakit geçirmeniz olabilir. Evde yalnız vakit geçirdiğiniz süreleri azaltarak dışarıda arkadaşlarınızla buluşmak ya da dışarı çıkıp sevdiğiniz bir mekanda biraz kitap okumak bile utangaçlıktan kurtulma konusunda size yardımcı olacaktır.

Utangaçlıktan Kurtulmanın Yolları” için bir yorum

  • Aralık 16, 2018 tarihinde, saat 8:11 pm
    Permalink

    Sosyalleşmek, insanlarla iletisim kurmaya çalışarak yavaş yavaş utangaçlıktan kurtulunabilir

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir