Yalnızlık Hissinden Nasıl Kurtulunur

Yalnız kalmak, dönem dönem birçoğumuzun isteyerek yaşadığı bir istektir. Kent yaşamının telaşlı,boğucu koşuşturmasından kaçıp, bir nefes almak için zaman zaman çevremize kendimizi kapatıp, izole edebiliyoruz.

Bireyselliğimizi yaşamak için alanlara ayırabiliyoruz. Ancak bireyselliği yaşamanın ölçüsü arttığında yalnızlığı dengeli yaşayamıyoruz.

Yalnızlık hissi, çevreyle uyum sağlayamamaktan, duygu ve düşünceleri paylaşamayıp, kendine saklamaktan ve en önemli nedeni de anlaşılmamaktan kaynaklı bir duygudur.

Yalnızlık duygusunu daha kıvamında yaşamak için ilk önce kendimizi anlamamız gereklidir. İç dünyamıza yönelip, hayatımızı,hayatımızın gidişatını, artılarını eksiklerini sorgulayıp, amaçlar edinerek bu duygunun olumsuz etkisini pozitife çevirebiliriz.

Dengede yaşanılan yalnızlık insana içsel huzursuzluk vermez. Olumsuzluk negatif düşüncelere ve karamsarlığa sürüklemez. Çünkü, yalnızlık duygusu özünde kendi kendine yetebilme olgusunu oluşturmuştur.

İnsanlarla olan ilişkilerimizdeki mutsuzluğumuz zaten içimizde mevcut olan mutsuzluğumuzu su yüzüne çıkarır. Mutsuzluğun temel nedeni asla durumun kendisi değildir.

Durum hakkındaki düşüncelerdir.Bu nedenle mutluluğu kendi iç dünyamızda bulmaya çalışmak içimizdeki yalnızlık duygusunu azaltacaktır. Peki! yalnızlık hissinden kurtulmak için neler yapabiliriz:

 • Yeni şeyler öğrenmeli, gelişime açık olmalıyız. Örneğin; gelişim odaklı kurslara katılabiliriz.
 •  İlgi alanları çoğaltmak ve başkalarıyla ortak alanlar bulmakta insanlarla iletişim kurmamızı kolaylaştıracaktır.
 •  Kültürel faaliyetlere katılabiliriz.(Seminer)
 •  Bizi dinleyen, iyi hissetmemizi sağlayan, samimi bulduğumuz kişilerle görüşebiliriz.
 •  Bir müzik aleti öğrenebileceğimiz bir kursa katılabiliriz.
 •  Sporla uğraşmak, yeni hobiler deniyor olmakta kendimizi daha iyi hissetmemize büyük fayda sağlayacaktır.

Yalnızlık Hissinden Nasıl Kurtulunur” için bir yorum

 • Kasım 28, 2018 tarihinde, saat 9:45 am
  Permalink

  Çok kötü bir his ara ara yaşıyorum bu yazıyı okuduktan sonra bakış açım değişti güzel bir bakış açısı yalnızlığı kabullenmek lazım çünkü dünyaya yalnız geldik yalnız gideceğiz ama bu demek değildir ki köşemize çekilip karamsar olacağız yalnızlık Allah’a mahsus onun için sosyalleşsin herzaman derim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir