2 Yaşındaki Çocuğun Eğitimi Nasıl Olmalı?

2 yaş çocuğu eğitimi ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabına yazımızdan ulaşabilir ve çocuğunuzun bu dönemi en iyi şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Adım Adım 2 Yaş Çocuğu Eğitimi

Çocuğunuzun 2 yaş sendromu anne veya babası olarak sizi zorlayacak ve yorulmanıza neden olabilecektir. Bu dönemde uyumak ve yemek yemek istememe, söz dinlememe, kafasını vurma, ne denilirse tam tersini yapma ve anne – baba ya da arkadaşlarına vurma gibi bulguların gözlendiği dönemdir. Sizinle paylaştığımız öneriler ile çocuğunuzun bu dönemini en kısa sürede, sağlıklı şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Yapmasını istemediğiniz davranışları yaparsa çocuğunuzu engellemek ve cezalandırmak sorunun daha da büyümesine neden olabilir. Böyle durumlarda uzun uzun açıklama yapmak etkili olmayacaktır; bunun yerine çocuğunuzun ilgisini başka yöne çekmeye çalışın. 2 yaş çocuğu eğitimi konusunda çocuğunuzun dikkatini başka yöne çekme konusunda ne kadar yaratıcı davranırsanız o kadar iyi sonuç elde edersiniz.
  2. İlgi alanlarını keşfedin ve çocuğunuzu bu alanlara yönlendirin. Sevdiği bir hayvanı beraber çizin ve çocuğunuzun aktiviteleri sırasında yanında bulunmaya özen gösterin.
  3. Çocuğunuza karşı öfke ile bağırarak iletişime geçme hiçbir işe yaramayacaktır. Çocuğunuzu dinleyin, ona sevgi ve sabırla yaklaşın.
  4. Çocuğunuza kötü bir çocuk olduğu ya da uyumsuz, huysuz olduğunu söylemeyin. Ona kendini kötü hissettirmeyin.
  5. Bu dönemin geçeceğinin bilincinde olun çocuğunuzun üstüne gitmeyin. Çocuğunuzun davranışlarını iyice gözlemleyin çocuklarda 2 yaş dönemi sırasında gerçekleştirilen bazı davranışlar anne baba tarafından anormal olarak görülebilmektedir. Bu konuda size yardım etmesi için uzman kişilerden gelişim danışmanlığı almayı düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir