4 Yaş Çocuğuna Nasıl Davranmalı?

4 yaşınızdaki çocuğunuza nasıl davranacağınızı merak ediyorsanız 4 yaş çocuğu ile nasıl iletişime geçeceğinizle ilgili size önerilerde bulunacağız.

4 Yaş Sendromu Nedir?

Yetişkinler gibi çocuklar da bazı yaş dönemlerinde sendromlar yaşayabilmektedir. Çocuklarda 4 yaşında görülen bu sendroma 4 yaş sendromu denilmektedir. 4 yaş sendromunun en önemli bulgusu çocuğun hemen hemen her şeye hayır cevabı veriyor olmasıdır. Sürekli hayır cevabı veren çocuk uyum sorunu yaşamakta ve ben merkezci bir karakter şekillendirerek sürekli inatçılık yapmaktadır. Kendi cinsel kimliğini tanımaya çalışan çocuk kendi cinsiyle değil karşı cinsle arkadaşlık yapmaya daha eğilimli olur ve bu nedenle kıyaslama ve rekabet duyguları ön plana çıkarak oldukça meraklı ve her şeye karışan bir çocuk olurlar.

4 Yaş Sendromu Yaşayan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

4 yaşındaki çocuğa nasıl davranmalı diye merak ediyorsanız öncelikle sendromları aşmak için bu sorunu dönemsel olarak görüp çocuğu kendi haline bırakmayın. Bunun yerine çocuğunuzun davranışlarını pozitife çevirmeye çalışın ve öfke patlamalarının önüne geçmeleri ve sakin kalmalarını sağlayın. Çocuğunuza katı kurallar koymak ya da onları sürekli cezalandırmak çocuğunuzun daha da hırçınlaşmasına ve daha da takıntılı bir bireye dönüşmesine neden olabilir.

Çocuğunuza yol arkadaşlığı etmek, onun davranışlarını negatif yönde eleştirmemek ve anlayışlı davranmak 4 yaş çocuğu sendromunu çocuğunuzun daha kısa sürede atlatmasını sağlayacağı gibi sizinle olan iletişimini ve sevgi bağını da güçlendirecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir