Anneye Bağımlılık Nasıl Anlaşılır?

Okula başlayan çocuklarda çok sık görünen anneye bağımlılık birçok sorunu da beraberinde getirir.

Yeni doğan bebeklerde anneye bağımlılık zorunludur. Çünkü bir bebek kendi başına yaşamını sürdüremez. Annenin beslenmesine, temizlemesine ve sevgisine ihtiyaç duyan bebek büyüdükçe anneden bağımsız bir birey olduğunun farkına varır. Yürümeye ve etrafını keşfetmeye başlayan bebek, zamanla beslenme ve tuvalet ihtiyaçlarını kendisi karşılamaya başlar. Annenin teşvikleri her zaman güven duygusunu pekiştirir ve çocuğun gelişimine katkıda bulunur.

Okul Korkusu ve Asosyallik Görülebilir

Anneye bağımlı çocuklarda görülen sorunlar arasında okula başlamada zorluk ve asosyallik gelir. Çocuk kendi başına kıyafetini giyinip beslenmek istemez. Sürekli annesinin ya da babasının ona yardımcı olmak zorunda olduğunu düşünür. Bu durum bazen ilgi isteyen çocuklarda da görülür. Annesinin ilgisini bekleyen çocuk onun beslemesini, onun giydirmesini isteyebilir. Bu yüzden ikisinin farklı olduğu bilinmelidir.

Çocuğun Sorumluluk Alması Gerekir

Çocuğun çantasını hazırlamak, ödevlerini yapmak, arkadaş edinmesini sağlamak ona iyilik değil kötülük yapmaktır. Bu yüzden çocuğun öz becerilerinin geliştirilmesinin sağlanması son derece önemlidir. Mesela basit görünen çocuğun elini tutmak bile son derece önemlidir. Çünkü çocuk kendi başına yapabileceği bir şeyleri annesi ya da babası yardımıyla yapıyorsa bu artık bağımlılıktır. Özbakım yapabilen bir çocukta anneye bağımlılık görünmez. Aksine çocuk diğerleriyle sosyalleşir ve sorunsuz bir okul hayatı olur. Bağımlılık ise ilişki sorunlarına dahi yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir