Arkadaşımın güvenini kazanmak için ne yapmalıyım

İnsanların güvenini bir kez kazandığımızda bize ve görüşlerimize, daha da önemlisi sözlerimize inanırlar. Peki, arkadaşımızın ve diğer insanların güvenini kazanmak için neler yapılmalı?

*Duygu ve düşüncelerde samimiyet: Söz ve davranışlarımızdaki tutarlılığımız beraberinde samimi olduğumuzu da ortaya koyar.
*Güven: Güvenin temelinde söz ve vaat ettiklerimiz vardır. Birbirini destekleyen nitelikte olmalıdır.
*Sık iletişim kurmak: Onu düşündüğünüzü anlaması için, hal ve hatırını sormak , neler yaptığıyla ilgilenmek en güzel adımdır.
*Fikirlerini dinlemek: Ortak bulunan bir konu hakkında düşüncelerini öğrenmeye çalışmak, başkalarının bakış açılarına saygı ve değer verdiğimizi göstermek için onu dinlemeyiz.
*Arkadaşımızın çıkarlarını ön plana çıkarmak: Onun çıkarlarını önemseyip,çıkarlarını öne almamız ve koruyor olmamız bize inanma ve güvenme konusunda en önemli adımdır.
*İyiliğini istemek: Kendisinin bir konuyla ilgili yardıma ihtiyacı olduğunda ilk önce onu dinlemeli, sonra onun için iyi olacağına inandığımız fikrimizi dile getirmeliyiz. Yanlış yaptığına inandığımız şeyleri de çekinmeden söylemeliyiz. Ancak bunu yaparken onu incitmemeye özen göstermeliyiz.
*Hataları kabul etmek: Çoğu insan hataları kabul etmekte zorlanır. Oysa hatalarımızı görüp, telafi etmeye çalışmamız ve açık yüreklilikle bunu dile getiriyor olmamız arkadaşımızın bize güvenmesini sağlayacaktır.
*Mutluluğumuzu paylaşmak: Kendimizle ilgili güzel bir haber aldığımızda, hemen onunla paylaşmamız, onun bizim için önemli ve özel bir yere sahip olduğunu görmesini sağlayacak ve ona verdiğimiz değerin farkına varacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir