Birine Bağlanmaktan Nasıl Kurtulunur

Kadın ve erkek arasında kurulan ilişkilerin pek çok farkı türü vardır. Partnerlerini hayatlarının merkezine koyan ve onlar olmadan bir gelecek düşünemeyen tarafların olduğu ilişkiler bağımlılık olarak isim alan türlerdir. Bağımlı ilişkiler taraflar için oldukça kötü sonuçlar getirebileceğinden ötürü kişilerin böyle durumlara karşın kendilerini korumaları önerilir. İşte birine ciddi şekilde bağlanmaktan korunmak için yapmanız gerekenler.

  1. Hobiler Edinin

İlişler sırasında farkında olunmasa da her etkinlik çift şeklinde yapılır. Partnerinizden bağımsız olarak bir hobi edinmeniz sizi hastalıklı olarak nitelendirilen bağımlılıktan koruyacaktır.

  1. Stalk Yapmayı Bırakın

Bağımlı ilişkilerde stalk yapmak olarak bilinen araştırma süreçleri kendini sıklıkla gösterir. Örneğin partnerinizin sosyal medyada paylaştığı bir fotoğrafı beğenen kişileri tek tek araştırıyorsanız bu kesinlikle stalk yapmaktır. Araştırmalar sonrasında ilişkinize zarar verecek sonuçlara yol açabilirsiniz. Üstelik bu sizin karşınızdaki kişiye karşın daha bağımlı olmanıza yol açacaktır.

  1. Kendinize Değer Verin

Bağımlı ilişkilerde, bağımlı taraflar karar alma mekanizmalarını partnerlerine göre ayarlar. Genellikle kendi başlarına bir sonuca varamazlar. Arkadaşlarla buluşma planları için bile partnerlerine danışıp, görüşmeleri onların isteklerine göre şekillendirirler. Bu oldukça sağlıksız bir yaklaşımdır. Çiftlerin her organizasyonda birlikte görülmeleri şart değildir. İkili tarafların kendilerine ait bir yaşam alanlarının da olması gerekmektedir. Bu neden yüzünden her karar anında partnerinize danışmak yerine, kendinize değer verip yeni kararlar alın. Tabi bu kararların ilişkinizi olumsuz etkilememesine de dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir