Bizi Üzen İnsanlara Nasıl Davranmalıyız

Çoğu insan kendisini üzen ya da kendisine zarar vereceğini düşündüğü insanlardan uzaklaşmayı tercih eder. Eğer sizi üzen insanı hayatınızdan çıkarma ihtimaliniz yok ise, en mantıklı yol, kendinizi o üzen kişiye, insana karşı mesafe koyup, sınırlarınızı belirlemektir.

Zarar vermeye odaklı kişiler negatifliklerini bulaştırmaktan ve ortamı gergin hale getirmekten keyif alırlar.
Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda onu yok saymak akıllıca bir davranıştır. Bu tip insanlar stres, çatışma, tartışma gibi kaotik durumlardan beslenerek huzursuzluk yaratırlar.

Negatif insanların oyunlarına gelmemek için duygularınızı kontrol etmeyi başarmanız gereklidir. Sizi üzmeye çalışan insanların düşünce ve davranışlarını görmezden gelmelisiniz. Bu tip insanlar iletişim kurmada yetersiz oldukları için zorlayıcı davranışlarda bulunurlar.

Nedeni ise, karşısındaki insanın motivasyonunu düşürmektir. Bu davranışları istediği hedefe hizmet eder. Davranışlarının kaynağı, kendi varlıklarını ortaya koymaktır. Saldırgan, agresif davranışlar genelde kendilerini ifade etme şekilleridir.

Bu davranışlara karşı sakin bir şekilde kendinizi ifade edin ve net sınırlarınızı koyarak cevap verin. İmalı bir şekilde davranışta bulunan kişiye karşı ise, geri adim atmayın, sessiz kalmayın, durumu şakaya vurup, gülüp , geçiştirin. Hayatınızdan çıkaramadığınız yakınınız ya da iş arkadaşınız ise aynı ortamı paylaşırken sohbetlerinizde daha sıradan, kendinizi anlatmadığınız bir biçimde olmasına özen gösterin. Sohbete başlayanın ve bitirenin karşı taraf olmasına izin verin. Sizin için önemli olan olayları anlatmamaya dikkat edin.

Bizi Üzen İnsanlara Nasıl Davranmalıyız” için bir yorum

  • Aralık 16, 2018 tarihinde, saat 8:07 pm
    Permalink

    Akıllıca karşılık vermeniz ve tavrınızı net olarak koymanız gerekir, aksi taktirde bu tür insanlar siz alttan aldıkça sizi daha çok üzmek için ellerinden geleni yaparlar 😕

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir