Çocuğa Bağırmak Onu Nasıl Etkiler

İnsanoğlunun en değerli hazinesi çocuklarıdır. Fakat her zaman çocuklara karşı sabırlı davranmak çoğu ebeveyn için mümkün değildir. Onun için öncelikle sabrınız taşmadan ve çocuğunuza bağırıp kızmadan önce bir çocuğa bağırmak onu nasıl etkiler bunu düşünmek gerek Dış etkenlerde çok fazla ağır bir yaşama sahip kişiler veya kişilik bozukluğu olan kimseler çocuklarının yanlışlarını bağırıp çağırarak düzeltmeye çalışırlar. Hatta bir kısım ebeveyn çocukların hiçbir kusuru yokken de bağırıp çağırarak çocukları ile iletişim kurmaya neden olur? Peki; çocuğa bağırmak onu nasıl etkiler?

Çocuklarla iletişim kurulduğunda kesinlikle çocuklarında birer insan olduğu kişinin aklından çıkmamalıdır. Çocuklara yüksek sesle hatalarını söylemek veya onları aşağılamak çocuklarda kişilik bozukluğu meydana gelmesine neden olur.

Anne veya babanın veya her ikisinin de çocuğu ile arasında bağırarak iletişim kurması çocuğun bağırarak iletişim kuran ebeveyninden kademeli olarak nefret etmesine neden olur.

Sevgi görmeyen sürekli bağırılan çocukların diğer çocuklara göre sigara, alkol ve uyuşturucuya alışma oranları yüksektir.

Anne ve babanın kendi aralarındaki sorunları konuşarak anlaşarak halletmemeleri nedeni ile eğer ebeveynlerden birisi veya her ikisi de çocuğa bağırıyorsa çocuk anne ve babasının evliliğinin kötü gitmesinden kendisini sorumlu hisseder.

Öz güveni olmayan çocuklar araştırmalara göre sürekli yönlendirilen, sürekli bağırılan ve kendisi yerine tüm işlerinin yapıldığı çocuklardır. Çocukların kendi görevlerini yerine getirmeleri sabır ve güven içinde beklenmeli ve çocuğun ileri ki hayatını destekleyebilmek için tüm işlerini kendisi yapabilmesi için fırsat verilmelidir.

Çocuğa Bağırmak Onu Nasıl Etkiler” için bir yorum

  • Ocak 3, 2019 tarihinde, saat 12:52 am
    Permalink

    Çocuğunuza bağırmayın çünkü o bir çocuk ve çocukların korku psikolojileri yetişkinlerden daha hassas eyaşadıkları travma ileride ciddi sorunlar yaratacak depresif sorunların çıkmasına yol açabilir.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir