Çocuğun Anneyi Sevmemesi

Çocuğun anneyi sevmemesi durumu özellikle 3 – 6 yaş arası oidipal dönemde sıklıkla görülen bir durum olarak karşınıza çıkabilir.

Çocuk Anneyi Neden Sevmez?

Çocuğun anneyi sevmemesi pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Oidipal dönemde kız çocukları babalarını annelerinden kıskandıkları için annelerine karşı kızgınlık ve öfke hissi duyarlar. Eğer kız çocuğunuz bu yaş aralığındaysa ve babasını sizden kıskandığını hissediyorsanız bu durumun sebebi oidipal dönemden kaynaklanmakta olup zaman içerisinde ortadan kalkacaktır. Ancak erkek çocuğunuzla aranızda bir sıkıntı varsa ya da yaş grubundan bağımsız olarak aranızda sorunlar oluşuyorsa o zaman bu öfke ve kızgınlığın başka nedenleri olabilir.

Öfke ve kızgınlığa sizin sürekli yasaklayıcı ve çocuğu kısıtlayıcı tutumlarınız neden oluyor olabilir. Eğer çocuğunuzu çok fazla kısıtlıyorsanız bu durumda çocuklarınızdan “senden nefret ediyorum” ya da “seni sevmiyorum” gibi cümleler ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumlarda anneyi sevmeyen çocuk ile ilgilenmeniz ve çocuğunuzu fazla kısıtlamamanız aranızdaki sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır. Bu durumlarda sadece çocuğun yapması gerçekten kötü ya da yanlış olan davranışları kısıtlayıp çocuğun diğer hareketlerini gereksiz yere kısıtlamayın ya da aşırı otoriter tavırlarda bulunmayıp çocuğunuza arkadaşça yaklaşmaya özen gösterin.

Çocuğunuzla İlgilenerek Bu Problemi Aşabilirsiniz

Çocuğunuzda güven ve aidiyet duygusu oluşturarak aranızdaki bu sorunu aşabilirsiniz. Çocuğunuzla vakit geçirmeniz, onunla oyunlar oynamanız ve onun sorularına ilgiyle cevap vermeniz çocuğum beni sevmiyor durumunu aşmanıza yardımcı olacak ve çocuğunuzla aranızdaki sevgi bağını ve iletişimi güçlendirmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir