Dalga Geçilen İnsan Ne Yapmalı

Sosyal çevremiz, bizim hem aynamız hemde  keyifle zaman geçirdiğimiz kendimizin sınırlarını belirlediği alanımızdır. Zaman zaman bir arada olduğumuz arkadaş çevremizde birbirimiz üzerinden yaptığımız esprilerle daha da keyifli hale gelir.

Ancak genelde karşı tarafın rahatsızlık duyulan yanları dolaylı olarak şakaya vurularak ifade edilir. Bu davranış, karşı tarafta huzursuz, alıngan ve kafaya takar bir durum yaratarak bir anda ortam gerilir ya da tam tersi daha da bu durum alaya alınır.

Karşı tarafın duygularını görmezden gelmek, sağlıklı bir iletişim değildir. Şakaya vurularak yapılan kişiyi küçük düşürme, alay edilme durumu kişide öz güven yetersizliği, aşağılık kompleksine sebep olabilir. Peki kendisiyle dalga geçilen kişi ne yapmalı?

Dalga geçilmenin üstesinden gelebilmek için:

  •  Sürekli sizi yürüyüş, konuşma, vs. fiziksel görünüşünüzle veya başka yetersiz buldukları konularda okul, çevre, arkadaş, mahalle ortamında alay konusu haline getiriyorlarsa, çevrenizdeki insanlara karşı yeterince sınırlarınızı koyamıyor, pasif hale geliyorsunuz demektir. Sınır ve çizginizi yaşamınızın her alanında belirlemeniz gereklidir. Böylece sizin kendinize verdiğiniz öz değer ve öz saygı artacaktır.
  •  Dalga geçilen konuya karşı takıntılı, agresif bir davranışla karşılık verdiğinizde ya da gülümseyip geçiştirmeye çalıştığınızda sizin bu konu üzerinden daha da üzerinize gelebilirler. Kendinizle barışık bir insan olduğunuzu bulunduğunuz ortama göstermelisiniz.
  • Dalga konusu olunan ve hayatınızdan çıkaramadığınız sürekli bulunmanız gereken bir ortamda iseniz sohbet aralarında başarılı, güçlü, ve yetenekli olduğunuz taraflarınızı öne çıkarmalı ve görmelerini sağlamalısınız.
  • Dalga geçmeyi kendinde hak gören, kendisiyle birlikte ortamıda dahil ederek genişleten, bu şekilde beğenilmek, ortamdaki gücün kendinde olduğunu ortaya koymaya çalışan insanların sağlıklı davranış modeline sahip oldukları söylenemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir