Ergenliğe Giren Erkek Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Ergenliğe giren çocuğa nasıl davranılır diye merak ediyorsanız; oğlunuzun ergenlik sürecinde size yardımcı olacak önerileri sizlerle paylaştık.

  1. Onunla İletişim Kurun

Ergenliğe giren erkek çocuğu olsun kız çocuğu olsun çocuklarda görülen öfke, sinir ve huysuzluk davranışlarının temelinde ailelerinde göremedikleri ilgi ve bu ilgiyi çekme çabası bulunmaktadır. Çocuk bu şekilde de olsa ailesinin kendisi ile ilgileneceğini düşünür ve ebeveynlerine büyüdüğünü göstermeye ve kimliğini kazanmaya çalışır. Bu süreçte çocuğunuzla iletişiminizi güçlü tutmanız çocuğunuzun kimliğini bulma ve özgürlüğünü kazanma sürecini daha rahat bir şekilde atlatmasında ona yardımcı olacaktır.

  1. Yol Arkadaşı Olarak Davranın

İkinci olarak çocuğunuzun başında tamamıyla bir otorite figürü olarak görünmektense ona yol arkadaşı olarak yaklaşmanız ve bu süreçte yaşadığı duygusal ve çevresel sorunlarını ve olayları size anlatabileceği fikrini aşılamanız çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirecektir. Erkek çocukları ergenlik dönemi itibariyle kız çocuklarına göre daha fazla özgürleşme eğiliminde oldukları için saf bir otorite figürü gibi davranmanız çocuğunuzun sizden uzaklaşmasına neden olabilir.

  1. Ona Çocuk Muamelesi Yapmayın, Yetişkin Gibi Davranın

Ergenlik döneminin ana teması çocuğun kendi özgür ve özgün kimliği kazanma savaşıdır. Bu süreçte oğlunuza hala çocuk muamelesi yapmanız ve onun büyüdüğünü ve yetişkin olma savaşını görmemeniz çocuğunuzda ya kendisini size kanıtlama arzusu uyandıracak ya da sizinle olan bağlarının kopmasına neden olacaktır. Bu nedenle erkek çocuğun ergenliği sürecinde oğlunuza çocuk muamelesi yapmamaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir