Eşimle Sürekli Tartışıyoruz Ne Yapmalıyım?

Evlilikte, başlarda yaşanan heyecan, mutluluk zamanla bir rutine dönüşür. Durum böyle olunca çekişmeler kaçınılmaz olabiliyor. Peki! Eşimizle tartıştığımız zamanlarda ne yapabiliriz?

Evlilikte ve sosyal ilişkilerde tartışmalara bakıldığında tartışmaya en çok neden olan davranışın kişilerin birbirini suçlama olduğu görülmektedir. Suçlama karşılığında bir savunmayı getirir.

Suçlama ve savunma tartışmaların şiddetini arttırmaktadır. Problemde “sen dilini” kullanarak eşinize odaklanırsanız, bu durum incitici ve kırıcı bir hal alır ve tartışma şiddetlenerek uzar.

Bu nedenle konuşurken soruna odaklandığınızı eşinize hissettirmelisiniz.

Bir diğer önemli konu ise, çiftlerin birbirine karşı isteklerinde ısrarcı ve inatçı davranmaları. İsteklerde ki kontrolsüz davranış ilişkinin yıpranmasına sebep olmaktadır.

İsteklerin çoğu zaman siz istemeden eşin fark etmesi beklenir. Oysa ki, zihnimizden geçenleri karşı taraftan yapmasını bekleyemeyiz.

Bir başka unsur ise, eş ile ne kadar ortak noktaya sahip olunsa bile farklı yönlerin olabileceğini ve eşlerin birbirini olduğu gibi kabul etmesi gerektiğidir. Değişmesini beklemek doğru değildir.

Ayrıca eşin duygu ve düşüncelerine, arkadaşlarına, sosyal faaliyetlerine saygı duymak gerekir. Evlilikte de eşin bir yaşam alanı olabileceği kabul edilmelidir.

Eşinizle sürekli tartışmaktan usandıysanız, Eşinizin sizin istek ve ihtiyaçlarınıza saygılı olmasını istiyorsanız, duygu ve düşüncelerini doğrudan ve net bir şekilde ifade etmeniz gerekir.

İsteğinize karşı ilgisiz davranışta bulunuyor ise, ona karşı yüksek ses tonu, imalı, suçlayıcı bir davranışta bulunmamalısınız.

Eğer ki, sürekli size karşı memnuniyetsizliğinden bahsediyor, şikayetçi bir tutum sergiliyorsa, konuyu yemek sonrası sakin bir ortam hazırlayarak, değiştiremeyeceği karakteristik özelliklerinizin olabileceğini, ancak beğenmediği taraflar konusunda daha özenli davranabileceğinizi ifade edebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki, anlaşmazlıkların çözümünde anlayış, dürüstlük ve empati gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir