Evlilik Kararı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Evlilik, bir kadın ve erkeğin birlikte el ele uzun bir yaşamı acısıyla-tatlısıyla, birlikte zorlukları göğüsledikleri kutsal bir kurumdur. Bu nedenle evlilik kararı yaşamda verilen en önemli karardır.

Bu kararı ne kadar bilinçli ve farkında olarak verirsek, o denli mutlu, sağlıklı ve başarılı oluruz. Evlilik, devamlı mutlu olma hali değildir. İçinde mutluluk da vardır hüzünde.

Erkek ve kadının yüreğini koyduğu ciddi bir kurumdur. Peki! evlilik kararı alırken nelere dikkat edilmeli ve doğru eş seçimi nasıl olmalıdır?   

Evlilik kararı almadan önce karşındaki kişiyi iyi tanımak gereklidir. Kişilerin ilişkilerinde karşı tarafa kendilerini olumlu sunma eğilimi vardır. Bu nedenle kişiyi tanımak zor bir iştir. Tanıma zamana bırakılması gereken bir süreç olmalıdır.

  • Çiftlerin aileden aldığı yetiştirilme tarzları, kültür ve görgüleri aynı veya birbirine yakın olmalıdır. Ayrıca ailelerin gelenek ve görenekleri de birbirleriyle örtüşmelidir. Benzer yönlerin çok olması ilişkinin uyum içinde ve çatışmaların az olmasına sebep olur.
  • Sosyo-ekonomik seviyenin aynı veya birbirine yakın olması gereklidir. Çünkü sahip olunan yaşam stardardının altındaki bir yaşam çiftlerin ilişkilerinin zedelenmesine sebep olmaktadır.
  • Kişinin kendi ailesi ile ilişkisinin ve iletişiminin güçlü olması mutlu bir yaşamı olduğunun göstergesidir. Bu nedenle kişinin ailesi ile ilişkisinin iyi olması önemlidir.
  • Kişinin aldığı kararlarda, ailesi ve çevresinden ne ölçüde etkilenip, etkilenmediği önemli bir konudur. Hayatıyla ilgili kararlarını kendisinin veriyor olması, bireyselleşmiş bir yapıya sahip olduğunun göstergesidir.
  • Öfkelendiğinde veya kontrolünü kaybettiği bir duygu yaşadığında çevresine, size ve kendisine nasıl davrandığı önemlidir. Öfkenin altında yatan duygu korkudur. Kontrolün elinden gitmesiyle birlikte kişide oluşan reaksiyon çevresine zarar verecek nitelikte olup, olmadığına dikkat edilmelidir.
  • Geleceğe dair ortak hedefler oluşturabilmeniz ve benzer beklentilere sahip olmanız evlilikte sorun yaşama olasılığınızı azaltacaktır.
  • Kişilerin benzer yönlerinin, ortak noktalarının olması, ciddi yaşam farkının olmaması gerekmektedir.
  • Evlilik ciddi bir iştir. Sorumluluk sahibi, kendini tanıyan, yaşamdan ne istediğini bilen, olayları pozitif karşılama yetisine sahip olan, hayalleri ve hedefleri olan bir kişiyi seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir