Mızmız Devamlı Ağlayan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Çocuğunuz her şeye ağlıyor mu, her şeye ağlayan çocuk ile nasıl iletişim kurmalıyım diye merak mı ediyorsunuz? Sizlere yardımcı olacak öneriler paylaşacağız.

Çocuklar Ağlarken Nasıl Davranmalı?

Ağlayan çocuğa nasıl davranmalı diye merak ediyorsanız öncelikle çocuğunuza koyduğunuz kuralları gözden geçirmelisiniz. Her şeye ağlayan çocuk ebeveynlerin ne yapması gerektiği konusunda şaşırmasına neden olacaktır. Kızmak, dediğini yapmak, sakinleştirmeye çalışmak gibi pek çok davranış arasından hangisini seçeceğine karar veremeyen ebeveynler için önerilerimiz var.

  1. Çocuğunuza Çok Sıkı Kurallar Koymayın

Çocuklarınıza kural koymak için kural koymayın. Gerçekten yapması onun için iyi olmayacak davranışlar için yasak belirleyin. Çocuğunuzu sürekli uyarmak ve ona yapma, dokunma gibi kızma davranışlarında bulunmak çocuğunuzun hırçınlaşmasına ve sürekli ağlamasına neden olabilir. Bunun yerine sadece yerine getirmemesi gereken şeyler için yasaklar ya da kurallar koyun.

  1. Her Ağladığında İstediğini Yapmayın

Eğer sürekli ağlayan çocuk davranışı ile karşılaşırsanız ilk yapmanız gereken şey çocuk her ağladığında istediğini yapmamak olacaktır. Çocuk her ağladığında istediğini yaparsanız çocuk ağladığında her şeyi yapacağınızı düşünerek kuralları çiğnediğinde sizin tepkinizi geri çekmeniz için ağlayacaktır.

  1. Dikkatini Başka Noktaya Çekin

Çocuğunuz ağlamaya başladığında onu yalnız bırakmayın. Bu onun kendini yalnız ve cezalandırılmış hissetmesine neden olacaktır. Bu davranış yerine ağlayan çocuk susturma için çocuğunuzun dikkatini başka nesne ya da kişilere çekerek ağlamasını durdurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir