İlişkilerde Kıskançlığın Zararları

İlişkilerin olmazsa olmazlarından biri olan kıskançlık bazen iyi bazen körü sonuçlar yaşamanıza neden olur. Peki, kıskançlığın dozunun ayarlanamaması ilişkinize ne gibi zararlar verir? İlişkilerde kıskançlığın olumsuz etkileri nelerdir?

  1. İlişkinizde Güven Eksikliği Oluşur

Kıskançlığın ilişkiye zararları arasında güven eksikliği ilk sıradadır. Farkında olmasanız da partnerinizi olmadık durumlarda da kıskanıyorsanız bu durum ona güvenmediğinizi göstermektedir. Böylece yeni bir sorun ortaya çıkarmış olursunuz.

  1. Gereksiz Tartışmalara Yol Açar

Kıskançlık çiftlerin olayları farklı açılardan yorumlamaları olarak da görülür. Karşılıklı konuşmaların olmaması ise kıskançlık krizlerinin tartışmalar ile sonuçlanmasına yol açar. Ancak her ilişkide kıskançlığın bir yeri vardır. İlişkinizde yaşanan kıskançlıkların büyük problemlere dönüşmemesi için bu durumu konuşarak halletmeye çalışmalısınız.

  1. Ortada Bir Suç Varmış Gibi Görülür

İlişkilerde kıskanılan taraf genellikle suçlu görülür. Bu da istenmese de karşılıklı olarak olumsuz düşüncelerin doğmasına neden olur. Kıskançlığın zararlarından biri olan ilişki ömrünün kısalması da bu aşamada ortaya çıkar.

  1. Mutsuz Eder

Karşılıklı ilişkiler, bireylerin mutluluk hormonu salgılamasının anahtarıdır. Ancak kıskançlık dozunun ayarlanamadığı ilişkiler mutluluktan çok mutsuzluk getirmektedir. Sağlıklı ilişkiler grubuna da girmeyen bu tip bir ilişki içerisinde iseniz çift terapileri ile yaşadığınız duruma çara arayabilirsiniz.

  1. Yalanların Ortaya Çıkmasına Neden Olur

Kıskançlık seviyesi arttığında çiftler artık birbirlerine yalan söylemeye başlar. Bu sayede ortaya yeni bir sorun çıkmasının engelleneceği düşünülür. Ancak ilişkinizde bu aşamaya gelmişseniz sorunun iyice büyüdüğünü fark etmeniz gerekmektedir. Çünkü içinde yalan olan bir ilişki ayrılığın yaklaştığının habercisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir