Kadın erkek neden eşit değildir

Kadın erkek eşit değil denktir. Peki eşit ile denk arasındaki fark nedir diyecek olursanız bunu değişik örnekler ile anlatmaya çalışalım mesela bir kadının kas gücü ile erkeğin kas gücü eşit değildir fakat denktir, peki denk ne demek? iki olgunun belirgin bir alana dair özelliklerinin eşitliğine denk denir. Yani denklik kendi içinde eşitlik barındırır bu tanıma göre kas güçleri eşit olmayan kadın ve erkek kanun hakları karşısında eşittir. kanun karşısında eşitlik belli bir alana dair özelliklerin eşitliği anlamına gelir yani denk tanımına uymaktadır.

Gelin, kadın ve erkeğin eşit olmadıklarına dair başka bir örnek verelim kadın ile erkeğin duyguları eşit değildir annelik içgüdüsü taşıyan kadın erkeğin babalık içgüdüsü ile eşit olamaz ama annelik ve babalık hakları eşittir yani denktir.

Kadın ve erkek arasındaki bu duygusal ve fiziksel eşitsizlikler haklar ve kanunlar karşısında ki denklikleri bozamaz bozması durumunda adaletsizlik olur. Böylece ilkel toplumlardaki gibi kas gücü fazla olanın zayıf olana hükmetmesi gibi çağ dışı bir toplum olmuş oluruz.

Eşitlikten çok denklik önemlidir kadın ve erkek dinimize göre de eşit değil denktir hiç bir cins birbirinden üstün değildir. Erkeğin fiziksel gücü ona hiçbir zaman ekstra hak kazandıramaz bu fiziksel eşitsizliği yaptırım olarak kullanan erkek sadece suç işlemiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir