Kardeş kıskançlığı nasıl önlenir?

Kardeş kıskançlığı, anne ve babayı başkasıyla paylaşamamadan doğan üzüntü, öfke, hırçınlıktır. Kıskançlık Çocuğun kardeşine gösterdiği bir davranış olsa da aslında anne babaya karşı kızgınlık, kırgınlık gibi duygular hissetmesidir.

Kıskançlık, temelde paylaşamamanın verdiği ilgi ve dikkatin kardeşe yöneltilmesinden doğan bir problemdir. Yaş farkı az olan kardeşlerde kıskançlık daha fazla görülür.

Çocuk kendini terk edilmiş, güvensiz ve desteksiz hissetmeye başlayabilir. Peki! kardeş kıskançlığını önlemek için neler yapılabilir.

 • ”Sen benim bir tanecik kızımsın / oğlumsun iyi ki varsın, iyi ki senin annenim / babanım , senin gibi kızım / oğlum olduğu için şanslığım vb. “ ifadeleri gün içinde sık sık çocuğa ifade edilmelidir. Her gün oyun saati hazırlayıp, onunla keyifli etkinlikler yapmak çocuğunuzla olan bağınızı güçlendirecektir.
 • Anne- baba aralarında iş bölümü yaparak, anne bebekle ilgilenirken, babanın diğer çocukla ilgilenmesi, çocuğun kendisine değer verildiğini hissetmesi açısından önemlidir.
 • Çocuğunuzun bebeklik fotoğraflarını onun hoşlanabileceği yerlere yerleştirin. Bu ilginin bebek iken ona da aynen verildiğini anlatın.
 • ”Sen ablasın / abisin, o küçük “ diyerek anlayışlı olmasını, küçük kardeşiyle her şeyini paylaşmasını beklemeyin ya da ona öncelik vermesini istemeyin. Netice de o da bir çocuktur.
 •  Aile bütünlüğünü çocuğa hissettirmek için bebeğin altını değiştirirken yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Böylece kardeşlik duygusunu anlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Aileye yeni bir bebek dahil olduğunda anne-baba, ilk çocuklarına nasıl bir hayat sunuyorsa, bu durum aynen devam ettirilmelidir. Bebek olmadan önceki yapılan etkinlikler rutin olarak devam ettirilmelidir.
 • Karakter, yetenek vb. özellikleri övmeye yönelik konuşularak birbiriyle karşılaştırma / kıyaslama yapılmamalıdır.
 • Bebeğe daha çok zaman ayırmanızı çocuğunuz fark ediyor ve hırçınlık gösteriyorsa “ kardeşinin bana ihtiyacı var, onunla ilgilenmek zorundayım, sende bebekken kardeşin gibi bana çok ihtiyacın vardı” gibi sözlerle, onunda neler hissettiği öğrenmeli ve sıklıkla onu sevdiğinizin vurgusunu yapmalısınız.

Kardeş kıskançlığı nasıl önlenir?” için bir yorum

 • Aralık 22, 2018 tarihinde, saat 5:20 pm
  Permalink

  Benim kızım sadece kardeş değil etraftaki tüm çocukları benden kıskanıyor. Tv de bir cocuğa ne kadar tatlıymış desem hemen kıskanır. Üstelik tüm ilgim onun üzerinde olmasına rağmen. Ne yapacağımı şaşırıyorum

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir