Kıskanç İnsanlara Nasıl Davranmalıyız

Kıskanç insanlar, başkalarının başlarına gelen güzel olaylardan ve başarılardan hiç hoşlanmazlar. Siz güzel bir olaydan bahsederken lafınızı keser ve araya başka konu açmaya çalışır , anlatırken yaşadığınız mutluluğun yarıda kalmasını sebep olurlar.

Örneğin yeni bir eşya almışsanız, eşya markasının olumsuz yanlarını sıralamaya başlayabilirler veya yeni bir ev aldığınızda evin ufak tefek eksiklerini söyleyerek moralinizi bozmaya çalışırlar. En belirgin özellikleri somurtup, yanınızda oturmalarıdır.

Konuşmaya çalıştığınızda ise zoraki gülümsemesi hemen göze çarpar. Mutlu, gülümseyen ve konuşkan bir tavrınız varsa, bu durum çevrenizdeki kıskanç insanların hiç hoşuna gitmez. Kıskançlıklarının altında yatan başka insanları kendilerinden üstün görmeleridir.

O yüzden siz arkanızı döndüğünüzde hemen dedikodu yapmaları olasıdır. Aynı ortamdayken imalı sözleri vardır. Açık yanınızı bulmaya çalışıp, sizi demoralize etmek için uğraşırlar. Böyle bir durumda enerjinizi yükseltmek için gülümseyip, şakaya vurup, sözlerinizle karşılık vermeniz en iyi hamledir.

Kıskanç insanların gözünde siz birer rakip sinizdir. Sizi rakip gördüklerini gizlice hissettirmeden yapmaya çalışırlar. Sürekli kendilerini övmeye çalışıp, sizinle yarış halindedirler. Bu rakip görülme durumunda ise, kendinizi karşı taraftan geri çekmeniz daha mantıklı bir karardır. Böylece rakipliliğin verdiği zararlar engellenmiş olur. Başarılarınızı sizin ağzınızdan değil, tanıdıklarınızdan duyması daha iyidir.

Sürekli eleştirecek bir davranışınızı bulmaya çalışırlar. Sözlerinize başka anlamlar yükleyerek, sizi suçlamaya yönelik konuşurlar. Bu durumda yapmanız gereken tatlı sert bir tavır sergileyip, eleştirilerini mantık kalıplarına oturtarak sözlerini çürütmek olacaktır. Sizinle yakın ilişkileri olan insanlarla aranızdaki yakınlığı zedelemeye çalışacaklarından, dostlarınızın, onun kıskanç tavırlarını görmelerini sağlamaya çalışmalısınız.

Kıskanç İnsanlara Nasıl Davranmalıyız” için 2 yorum

 • Kasım 28, 2018 tarihinde, saat 8:46 pm
  Permalink

  Kiskançlık tamamen eksiklik ve dışlanmışlık duygusundan kaynaklanır. Kıskanmak yerine taktir etmeyi öğrendiğinizde daha mutlu olduğunuzu farkedeceksiniz.

  Yanıtla
 • Aralık 14, 2018 tarihinde, saat 9:31 am
  Permalink

  kıskanç olmak çok kötü bir şey bunun yerine arkadaş olup kendinizi olgun gösterin

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir