Paylaşmak Niçin Önemlidir Madde Madde

İnsanlar varoluşsal olarak her zaman birbirine ihtiyaç duyarlar.Fıtrat olarak bazı dönemlerde çevresinden kendini izole edebilse bile yine tekrar iletişi kurmaya, bir arada olmaya eğilimli bir yapıya sahiptir. Paylaşmanın önemi bu noktada artmaktadır. Paylaşmak niçin önemlidir sorusunun cevabı şunlar olabilir

  •             İnsanları bir arada tutan en önemli değer paylaşmaktır.
  •             Paylaşımcı olmak bencillik duygusundan bizi uzaklaştırır.
  •             Paylaşımcı bir insan çevresi tarafından sevilir ve saygı duyulur.
  •             Paylaşımcı olmak ben merkezli bir yapıdan uzak olmak demektir.
  •             Paylaştıkça sevgi, vicdan ve merhamet dolu bir insan haline geliriz.
  •             Paylaşmak yardımseverliğin, iyiliğin göstergesidir. Manevi olarak büyük bir huzura ulaşırız.
  •             Yardımlaşmanın- dayanışmanın çok olduğu toplumlarda birlik- bütünlük anlayışı gelişir.

Paylaşmak yaşamın her alanında yer alan bir unsurdur. Aile, eş, iş, arkadaşlık ilişkilerinde sevginin özünde paylaşmak vardır. İnsanlarla aramızda sevgi bağı oluşmasını sağlayan olgu paylaşma ve paylaşımcı olmaktır. İyiliği, hoşgörüyü, huzuru ve en önemlisi de mutluluğu çoğaltır. Paylaştıkça sadece mutluluğumuz, huzurumuz değil, acılarımızı paylaştıkça da mutsuzluklarımız azalır ve yok olur.

Mümkün olduğunca çevremize karşı paylaşımcı, yardımsever ve duyarlı olmalıyız. Bu misyonu üstlenmeliyiz ki!  çevremizdeki diğer bireylerde bizim davranışlarımızı örnek alarak, paylaşımın çok olduğu bir toplum haline gelebilelim. Paylaşımcı olmak kendimizde var olan iyiliği görmemize, kendimizi tanımamıza ve kendimizi bulmamız konusunda gelişim göstermemize yardımcı olacaktır. Paylaşmak, içsel huzurun oluşmasının ve manevi duyguların oluşmasının en güzel yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir