Sinirli Ergenlere Nasıl Davranmalı

Ergenlik dönemi, tüm aileler için çatışmaların, anlaşmazlıkların ve tartışmaların en yüksek seviyede yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde çocuğun fiziksel değişiminin hızlı ilerlemesi ile birlikte duygularında da ani değişimler olabilmektedir.

Ergenlik dönemindeki genç kendi kurallarını koymak ve aileden bağımsız olmak ister. Kendini her zaman haklı bulduğu ve ailesinin onu anlamadığını varsayarak, kendini aileye kapatabilir. Bu durumda sinirli ergenlere nasıl davranmalıyız

Sorumluluk bilincini, anne ve babasından öğrenerek içselleştirmiş bir genç, bu dönemi daha sakin geçirebilir ve verilen sorumlulukları daha bilinçli bir şekilde yerine getirir.

Eğer uyumlu bir genç iken sinirli, agresif bir ergenlik yaşıyorsa, bu durumda öfkelendiğinde, şikayet ettiğinde nelerden hoşlanmadığını çözmek, anlamaya çalışmak, onunla tartışmaya girmemek gereklidir.

Ergenin sorumluluk almasını teşvik etmek için, onun idealize ettiği, sevip saydığı bir kişi varsa, bu konuda yardımını istemekte doğru bir adım olacaktır.

Ergenlik döneminde sinirli bir yapıya sahip olan gençler, anne ve babasına karşı çıkıp, onları eleştirir ve umursamaz davranabilir. Bu nedenle gence net sınırlar belirleyip, koymak gereklidir. Ancak bu sınırları koyarken çok kısıtlamamalı ve belirlenen sınırlarda gencinde istek ve taleplerine değer verilerek, gerektiğinde bu kısıtlamalar esnetilmelidir.

Bu dönemde sinirli bir yapıya sahip olan ergenlere nasihat etmek, nasıl davranması gerektiğini söylemek onunla olan iletişimi olumsuz etkiler.

Ayrıca gencin anne ve babasıyla daha az şey paylaşmasına sebep olur. Bu dönemde anne ve babalar, sevgilerini göstermek için gencin fikirlerini dinlemeli ve saygı göstermelidir.

Ayrıca gencin ilgilendiği konulara ilgi göstermek, hatalarına karşı anlayışlı davranmak, birlikte sevdiği bir faaliyeti yapmakta sevgiyi göstermenin yollarındandır.

Bu dönemde gencin duygu ve düşüncelerini anladığınızı ona hissettirmeli, kendinizin de o yaşta iken, neler düşündüğünüzü anlatarak, davranışlarının sizde yarattığı duygulardan dolayı ona karşı geldiğinizi ergenlik dönemindeki gence uygun bir dille anlatılmalıdır.

Sinirli Ergenlere Nasıl Davranmalı” için bir yorum

  • Aralık 11, 2018 tarihinde, saat 12:02 pm
    Permalink

    Ergenlik her kesin geçtiği bir dönem çok anne ve baba için çok dikkatli davranılması gereken bir zaman ergenlik zamanı. yapacağımız hatalara ileride telafii olmayan psikolijik hasarlar açabilir genç çocukta o neden sabırlı olmak ve mümkün olduğunca alttan almak gerekmektedir.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir