Yaş farkı evlilik için sorun olur mu

Evlilikte yaş farklılığına olan bakış açısı kültür, gelenek ve eğitim seviyesine göre değişiyor. Yaşadığımız toplumda evliliklerde erkeğin yaşça büyük olması bekleniyor. Toplumumuzda ideal kabul gören yaş aralığı 5-6 yaş erkeğin yaşça büyük olmasıdır. peki evlilikte yaş farkı sorun olur mu ?

Ancak bu 10 yılın üzerine çıkıldığında nesil farkı evliliklerin önüne problem olarak çıkabiliyor. Evliliklerde önemli olan çiftler arasında ortak ve benzer noktaların fazla olmasıdır. Bir diğer önemli husus ise birbirlerini oldukları gibi kabul etmeleridir. Her bireyin farklı hayata bakış açısı vardır.

İki farklı insanın bir olup bir düzen oluşturup, aynı hayatı paylaşması zaten zor ve çaba gerektirirken, aradaki yaş farkının büyüklüğü ise durumu iyice zorlaştırmaktadır.

Her yaş diliminde bireylerin hayattan beklenti ve istekleri farklıdır. Genç yaşta iken gezmek, eğlenmek, daha çok sosyalleşmeyi isterken, daha ileri yaşlarda genelde hayatın verdiği tecrübelerle daha sakin, dingin bir yaşam sürmek isteniyor. Bu sebeple, yaş farkının büyüklüğü ile birlikte yaşamdan beklentilerin ayrı olması ilişkiyi yıpratabiliyor.

Yaş farklılığı olan çiftlerde bir diğer sorun ise; ilişkide em pati kurulamamasından dolayı sorunlara başka açılardan bakılamayışı iletişi kopukluğuna sebep oluyor. Oysa ki!  daha toleranslı ve yapıcı olunması gerekmektedir.

Yaş farkıyla birlikte istekler ve beklentilerin çok ayrı olan çiftlerin birbirlerine karşı bu isteklerini dayatmaya çalışmaları yine ilişkiyi yıpratan nedenlerden biridir. Halbuki! ortak noktaları ön plana çıkarıp, birlikte hoşlanabileceği faaliyetler içerisinde bulunma tutumu sorunların ortaya çıkmasını engellemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir