Yemek Seçen Çocuğa Ne Yapmalı?

Çocuğunuz çok fazla yemek seçiyorsa ve yemek seçen çocuğa ne yapmalı diye merak ediyorsanız bu sorunun üstesinden gelmenizi sağlayacak yöntemler paylaşacağız.

Çocuklar Neden Yemek Seçer?

Çocukların yemek seçmesinde pek çok faktör etkili olabilir. En önemli yemek seçen çocuk nedenleri arasında ebeveynlerin yemedikleri besinleri yemeyerek onları taklit etme, tadını ya da görüntüsü beğenmediği için yemek seçme ya da aşırı abur cubur tüketimi sonucu sizin yaptığınız yemeklere karşı çocuğunuzun ilgisini yitirmesi nedenleri yer almaktadır.

Yemek Seçen Çocuğa Nasıl Yemek Sevdirilir?

Sizinle paylaşacağımız yöntemler ile çocuklarınızın yemeklerini severek yemesini sağlayabilirsiniz.

  • Eğer yiyecekleri tüketmek istemiyorsa mesela eğer süt içmeyi sevmiyorsa renkli bir bardak ve renkli kaşıklar, pipetler ile servis edeceğiniz sütü çocuğunuz içmeye başlayabilir. Çünkü yemek yemeyen çocuk aslında çoğu zaman tadı nedeniyle değil görüntüsü nedeniyle yiyecek ve içeceklere önyargıyla yaklaşmaktadır.
  • Yemek seçiyorsa yemeği önünden alıp sonraki öğüne kadar hiç yemek vermemek yemek seçmesi konusunda size yardımcı olabilir. Ancak bunu azarlama ya da kırıcı olacak şekilde yapmamanız bir tür neden – sonuç ilişkisi olarak çocuğunuza lanse etmeniz gerekmektedir.
  • Yiyeceklerini küçük parçalara bölmeniz işe yarayabilir. Çünkü genelde çocuklar çok büyük lokma tüketmek istemezler.
  • Eğer yemek seçen çocuğa ne yapmalı diye merak ediyorsanız ona farklı şekillerde yiyecekleri servis etmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin; çocuğunuz sebze yemiyorsa bu durumda sebzeleri sevdikleri çizgi film karakterlerine benzeterek yedirmek, halka, çubuk gibi değişik şekillerde onlara bu sebzeleri sunmak çocuklarınızın sebze yeme alışkanlığı edinmesini sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir