Bilgisayarı Kullanan Meslekler Nelerdir

Günümüzde mesleklerin çoğu bilgisayar kullanan meslekler olarak nitelendirilebilir. Bazı meslek grupları ise bilgisayarları daha yoğun olarak kullanmaktadır.

Bilgisayar Kullanan Meslekler

Söylediğimiz gibi çağımızın teknoloji çağı olması nedeniyle direkt ya da dolaylı olarak hemen hemen her meslek grubundan kişi bilgisayar kullanmaktadır. Ancak işini yoğun olarak bilgisayardan yapan bilgisayar kullanan meslekler şu şekildedir:

  1. Mühendisler

Mühendisler gerek yazılım gerek çizim gerekse tasarım olsun bilgisayarları yoğun olarak kullanan meslek grubunda yer almaktadır. Özellikle bilgisayar ve yazılım mühendisleri işlerinin tamamını bilgisayardan yapmaktadır.

  1. Muhasebecilik / Bankacılık

Muhasebe kayıtları ve diğer muhasebe işlemleri genel olarak bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Mali müşavirler, bankacılar, özel ya da kamuda çalışan muhasebeciler işlerini bilgisayar üzerinden halletmektedir.

  1. Web Tasarımcısı

Web tasarımcılarının işlerinin tamamı bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Bilgisayar mesleği olarak da bilinen bu meslekte web siteleri müşterilerin isteği doğrultusunda gerekli tasarım ve yazılım işlemleri ile zenginleştirilmektedir.

  1. İletişim Sistemi Yöneticisi

Linux, mac, Windows gibi işletim sistemlerinin ayarlarını yapan bu meslek grubu sunucudan maksimum verim alınmasını sağlamaktadır.

  1. Proje Yöneticisi

Özellikle holding ve büyük firmalarda gerçekleştirilecek projelerin planlanması, uygulanan proje verilerinin sisteme girişmesi gibi işleri gerçekleştiren proje yöneticileri işlerinin tamamına yakını bilgisayar üzerinden gerçekleştirmektedir.

  1. Teknik Destek Uzmanı

Bilgisayar bölümü meslekleri arasında yer alan teknik destek uzmanları satın aldığınız teknolojik cihazların arızalanması ya da size sıkıntı çıkarması sonucu ulaştığınız bu kişilerdir. Bilgisayarlarınızın sorunu anlamak için size soru sorarlar, size önerdikleri yöntemler işe yaramazsa sizin için sisteme kayıt düşerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir