Çocuğa Ders Çalıştırma Yöntemleri

Çocuğa ders çalışmayı nasıl sevdirebilirim

Ebeveynlerin okul çağındaki çocukları hakkında en çok sıkıntı çektikleri sorunları çocuklarının derslerine odaklanamamasıdır. Aslında çağımızda çocukların dikkat eksikliği yaşaması ve derslerinin odaklanmamasına çokça nedenler bulunmaktadır. Telefon, tablet, televizyon, bilgisayar gibi dijital cihazlar çocukların ders çalışmasına engel olurken, bazı çocuklar için hareketli oyun saatleri en vazgeçilmez saatler olarak belirlenir.

Ebeveynlerin çocuklarını ders çalıştırmaya yönlendirebilmeleri için mutlaka çocukların yaşlarını göz önünde bulundurmaları gerekir. Zira her yaşta çocuk için ders saat uygulaması farklıdır. Çocukları ders çalışması yönünde sürekli uyarmayı bırakarak ebeveynlerin dengeli bir yol izlemeleri gerekir.

Çocuklara Ders Çalıştırma Yöntemleri Nelerdir?

 • Çocukların ders çalışmasını sağlamak için mutlaka günün bir saatinin belirlenmiş olması gerekir.
 • Ders çalışma saatinden sadece 15 dakika kadar önce çocuğa ders çalışması gerektiği ve ders çalışmaya başlaması için 15 dakikası kaldığı söylenmelidir. Sürekli olarak çocuk dersini yap dersini yap telkinleri ile sıkıştırılmamalıdır.
 • Ders çalışma sürelerinde kesinlikle uçuk saatler değil belirli ve gerekli olan bir saat süresi belirlenmelidir.
 • Çocuğun ders çalışabilmesi için sessiz bir alan belirlenir.
 • Çocuğun daha iyi ders çalışabilmesi için mutlaka ebeveynler de çocuğun ders çalışma saatinde tablet, bilgisayar ve telefon gibi çağımızda çocukların zaafı olan dijital cihazları kullanmamalıdır.
 • Çocuğa mutlaka evde çalışırken de teneffüs zamanı belirlenmelidir.
 • Çocuğun her olumlu davranışı güzel sözler ile ödüllendirilmelidir.

Çocuğa Ders Çalıştırma Yöntemleri” için bir yorum

 • Aralık 9, 2018 tarihinde, saat 10:52 am
  Permalink

  Bence kitap okumayı sevdirirseniz ders çalışmayı da sevdirirsiniz. onun için çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığı kazandırın göreceksiniz ders çalışmayı da sevecekler.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir