Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Çocuğun ihtiyaçlarını anlattığı, bedenini öğrenmeye başladığı dönem tuvalet eğitiminin başlaması gereken dönemdir. Tuvalet eğitimi çoğu zaman iki yaş civarında başlanır. Peki çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir

Ebeveynlerin çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırırken olumlu, anlayışlı, yapıcı ve sabırlı olmaları çok önemlidir. Öncelikle çocuğun tuvalet eğitimine başlanırken çocuğun tuvalet kullanımı hakkında bilgilendirilmesi gereklidir.

Çocuğa “ Sen artık büyüdün, büyükler gibi sadece külot giyebilirsin. Bez yerine bundan sonra bizim gibi tuvalete gidebilirsin. Tuvalete kolaya ulaşabilmen için basamak koyduk. Basamağı kullanarak sende bizim gibi tuvaletini yapabileceksin” gibi konuşmalar gün içinde çocuk ile sıklıkla yapılmalıdır.

Çocuğun bezinin birkaç saatliğine çıkartılması tuvalet alışkanlığına başlatmak için gereklidir. Gün içinde çocuğun tuvalete gitme ihtiyacını belirten hareket ve sözlerine dikkat ederek, bu sözleri ve hareketleri gözlemlediğinizde çocuğu tuvalete ya da lazımlığa oturtun.

Eğer lazımlıkla tuvalet eğitimine başlamak zorunda iseniz, lazımlığın tuvalete yerleştirilmesi önemlidir. Tuvalete gittiğinde onu yalnız bırakmayın, onu motive edecek sözler söyleyerek eşlik edin.

Başlangıçta tuvalete az da olsa bir kısmını yapması çok önemlidir. Tuvalete oturmasının çocuğun iyiliği ve rahatı için yapacağı bir şey olduğu mesajının çocuğa verilmesi işleri daha da kolaylaştıracaktır.

Bir önemli nokta ise, eğer çocuğunuz istemiyorsa lazımlık ya da tuvalete oturtmayın. Baskı yapmayın, zorlamayın.

Çocuğun tuvalet alışkanlığını kazanması için ödüllendirilmeye gidilmesi de alışkanlığın pekişmesi için önemlidir. Onun sevdiği bir şeyin birlikte alınması (renkli yapıştırmalar vs.) ve bu ödülün önce tuvalete oturduğunda, daha sonra da her tuvaletini yaptığında verilmesi önemlidir.

Yine bir panonun hazırlanması, çocuğun şekilleri panoya yapıştırıyor olması ve renkli kalemlerle şekilleri boyaması da motivasyonunu arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir