Hangi Meslek Bana Uygun

Meslek seçimi yaparken kendinize uygun ve severek yapacağınız bir meslek seçmenizi sağlayacaktır.

  1. Kişisel Özelliklerinizi Göz Önünde Bulundurun

Meslek seçerken mesleğin gerektirdiği bilgi ve birikim zamanla gelecektir. Ancak o mesleğin gerektireceği kişisel ve karakter özelliklerinin sizde bulunması tamamen size bağlı olacaktır. Hangi meslek bana uygun diye merak ediyorsanız öncelikle bunu göz önünde bulundurun. Örneğin bazı meslekler tamamen düzen ve sistematik bilgi ile yürüyecektir, yaratıcılık yoktur. Bu durumda eğer siz yaratıcılık ile işinizi yürütmek istiyorsanız bu meslekler size göre olmayacaktır. Ya da bazı meslekler daha çok sahada çalışmayı gerektirirken bazı meslekler daha çok ofis işidir. Eğer çok uzun süre masa başında çalışma fikri size çekici gelmiyorsa bu işlerden uzak durmanız sizin faydanıza olacaktır.

  1. Yapabileceğinizi Düşündüğünüz Mesleklerin Listesini Yapın

Kendi karakterinize uygun meslek seçimi yaptıktan sonra yapabileceğiniz mesleklerin listesini yapmak size bilgi vereceği gibi aynı zamanda bu meslek grupları arasında seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır.

  1. Listenizdeki Meslekleri Yapan Kişilerle Görüşün

Unutmayın bir meslek hakkındaki en iyi bilgiyi size o mesleği icra edenler verecektir. Okulunuzdaki ya da çevrenizdeki kariyer günlerine katılarak meslekler hakkında bilgi alabileceğiniz gibi aynı zamanda çevrenizde ve tanıdıklarınız arasında listenizdeki meslekleri yapan kişilerle görüşerek bu mesleklerin avantaj ve dezavantajlarını objektif olarak toplayabilirsiniz.

  1. Son Seçiminizi Yapın, Yol Haritası Çıkarın

Topladığınız bilgiler arasından son kez seçim yapın. Böylelikle meslek nasıl seçilir konusunda nihai bir karara varabilirsiniz. Meslek seçiminizi yaptıktan sonra bu mesleği nasıl yapacağınızla ilgili kendinize bir yol haritası çıkarabilir ve buna göre ders çalışabilir ve mesleğin gerektirdiği diğer özellikleri kazanmak için çabalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir