İş yerinde Dedikoduyu Engellemek

Aslında toplum içinde sadece kadınlar dedikodu yapar diye bir inanış vardır. Fakat bu tamamıyla yanlıştır. Zira erkeklerde kadınlar kadar hatta bazı erkekler kadınlardan çok daha fazla dedikodu yapabilir. Dedikodu ortamları ne kadar komşudan komşuya kahve falları bakılırken yapılıyor gibi görülse de aslında işyerlerinde de bir çok dedikodu çalışanlar arasında dönmektedir. İşyeri dedikoduları genellikle patron, patrona çok yakın olan işçiler ve idare çalışanları hakkında yapılmaktadır. Araştırmalara göre en çok idari çalışanların dedikodusunu yapan kişiler kariyerlerinde çok yükselme ihtimali olmayan ve kendinden daha yüksek seviyede çalışan kişileri kıskanan kişiler tarafından yapılmaktadır.

İşyerlerinde yapılan dedikoduların çeşitleri oldukça geniştir. Genellikle dedikodusu yapılan kişinin eşi veya sevgilisi ile arasında geçmiş olan hikâyeler, konuşma şekilleri ve giydiği kıyafetler eleştiri konusu olur. İşyerinde dedikodunun önünü kesmek için;

  • İşyerinde gruplaşmayı durdurmak dedikodunun önüne geçilmesine yardımcı olur.
  • Yöneticilerin işyerinde işçilere aynı seviyede davranmaları kariyer açısından dedikodu edilmemesini sağlar.
  • İş arkadaşlarına güvenmeyen kişinin özel hayatından iş arkadaşlarına bahsetmemesi daha sonra bu kişi bir hata yaptığında kişinin arkasından özel hayatındaki kusurları için konuşulmamasını sağlar.
  • İşyeri yönetimi eğer işyerinde dedikodu yapılmasını önlemek istiyorsa bu bilgiyi mutlaka işyerinde çalışanları ile paylaşması gereklidir.
  • Dedikodunun olumsuz sonuçları gerekirse yöneticiler tarafından ara ara çalışanlar ile tekli görüşmelerde hatırlatılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir