İşimde Mutlu Değilim Ne Yapmalıyım

Şirketin başarı ya da başarısız olmasıyla ilgilenmiyor, çalışma arkadaşlarınızı sevmiyor, mesai saatlerinin bir an önce bitmesini istiyorsanız, işinizi sevmediğinizin ve mutsuz olduğunuzun sinyalleri yanıyor ve İşimde mutlu değilim ne yapmalıyım sorusunu artık kendinize sormaya başlamışsınız demektir.

İş yerindeki mutsuzluğun en önemli sebebi, gün içerisindeki işin ve çalışma ortamının kişiye verdiği stresdir.
Biriken ve çalışana yüklenen fazla işler,çalışma arkadaşlarının ve yöneticinin olumsuz davranışları,fazla çalışma saatleri…

Sir Artur M.Barrie göre,”Mutluluğun sırrı, bir insanın istediği işi yapmasında değil, yaptığı işi sevmesindedir.” diyor.Yaptığımız işten memnun olmak için ilkönce sahip olduğumuz şartları ve imkanları dışarıdan bir göz olarak değerlendirmemiz gerekiyor.

Bir kağıda işimizin olumlu ve olumsuz taraflarını yazdığımızda çoğu kez olumsuz yanlarının bizim bakış açımızla ilintili olduğunu görebiliyoruz. Stres, kişide dikkat,önemseme,kontrol gibi motive eden olgulardan çok demotive  bir unsura dönüşüyor ise, stres ve bulunduğumuz koşullara başka perspektiften bakmamız gereklidir.

İş yükünün sizin üzerinizdeki olumsuz etkisini minimuma indirmek için, ilkönce mesai aralarında hoşlanabilinecek bir aktiviteye zaman ayırmalısınız.İşinizin sevdiğiniz taraflarını bulmalısınız. Daha çok öğrenmeye açık olmak ve çabalamakta motive edici bir unsurdur.

İş yerindeki olumsuz olaylar ve çalışma arkadaşlarına rağmen mutlu olmakta elbette ki! mümkün. İçindeki durumdan olumlu yanlar çıkarmak ve mutluluğumuzu yaşadıklarımızdan çok, olayları nasıl yorumladığımızla ilintili olduğunu öğrenmeliyiz. Olay, kişi, durumları şikayet etmek,suçlamak yerine, duygu ve düşüncelerimizi  kontrol edip, mutlu ve mutsuzluğumuzun sorumluluğunu almalıyız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir